sob.. wrz 14th, 2024

Wykładzina to bardzo popularny element wystroju. Używa się jej zarówno w domu, mieszkaniu i w biurze. Domowa wykładzina wymaga gruntownego, profesjonalnego czyszczenia około 2-3 razy w roku. Natomiast wykładzina w biurze eksploatowana jest znacznie intensywniej, dlatego jej czyszczenie powinno być proporcjonalnie częstsze. Dbanie o wykładzinę pozwoli na utrzymaniu jej w czystości oraz higienie oraz pozwoli na użytkowanie jej przez długie lata. Czystość pomieszczeń biurowych mocno wpływa na komfort pracy, dlatego wykładzina musi być zadbana. Jak czyścić wykładziny biurowe?

Rodzaje czyszczenia wykładzin biurowych

Pierwszą metodą jest metoda na sucho, nazywana też czasami metodą suchej piany albo metodą kapsułkowania.  Jest ona bezpiecznym, a zarazem bardzo szybkim sposobem na wyczyszczenie wykładziny. Stosowanie tej metody nie wymaga konieczności wyłączenia użytkowanej powierzchni, a tym samym nie stwarza przerw w pracy. Metoda na sucho jest wskazana przede wszystkim przy czyszczeniu wykładzin, gdzie zabronione jest uch moczenie. Środek czyszczący w metodzie na sucho jest nanoszony na powierzchnię wykładziny za pomocą specjalnej maszyny. Ta maszyna to maszyna dyskowa, jednoszczotkowa, tak zwana „szorowarka” . Ta metoda powinna być stosowana co około cztery do sześciu miesięcy.

Kolejna metoda czyszczenia wykładzin to metoda na mokro, czyli czyszczenie ekstrakcyjne. Jest to metoda na dokładniejsze czyszczenie, polecana przy wykładzinach, które są silnie zabrudzone. Niestety, mimo zalet, wymaga wyłączenia z użycia przestrzeni, na której leży wykładzina, dlatego najlepiej stosować metodę na mokro, kiedy biuro jest puste przez minimum kilka godzin. Takie pranie wykładzin i dywanów należy rozpocząć od odkurzenia wykładziny. Następnie powierzchnia wykładziny pokrywana jest specjalnym środkiem. Ten detergent to środek niepieniący. Sprawia on, że brud na wykładzinie zostaje rozpuszczony. Rozpuszczone zabrudzenia są odsysane przez specjalne urządzenie ekstrakcyjne. Metoda na mokro powinna być wykonywana około dwóch razy w roku. Warunkiem jest, aby pomiędzy czyszczeniem na mokro, wykładzina była czyszczona i pielęgnowana mniej czasochłonnymi sposobami.

Pralnia dywanów – sposób na czystą wykładzinę w biurze

Wyżej opisane metody wymagają oczywiście profesjonalnego sprzętu. Z tego względu właściciele biur korzystają chętnie z pralni dywanów, dzięki czemu porządek w biurze jest utrzymany, a pracownicy pracują w czystym, schludnym i zadbanym pomieszczeniu, co bardzo służy ich efektywności w pracy oraz wydajności. Odpowiednio częste czyszczenie wykładzin oraz dywanów wpływa też na zachowanie ich w dobrym stanie przez długi czas. Jest to zatem duża oszczędność, ponieważ dobrze pielęgnowana wykładzina dywanowa nie zużyje się tak szybko jak dywan czy wykładzina, której się nie pierze i nie czyści. Pralnia dywanów zajmie się kompleksowo pielęgnacją oraz czyszczeniem i praniem dywanów. Pomoże też dobrać odpowiednią metodę oraz częstotliwość jej stosowania dla danego biura.

Nie można też pominąć aspektów zapachowych. Włókna dywanów i wykładzin magazynują zapachy, również te nieprzyjemne. Wietrzenie pomieszczeń czy otwieranie okien i wentylacji nie pomoże na długo. Konieczne jest gruntowne wyczyszczenie i wypranie wykładzin i dywanów biurowych. Wpłynie to na higienę pracy i zapewni miłą atmosferę dla wszystkich osób, zarówno odwiedzających pomieszczenie biurowe, jak i pracujących w tym biurze.