Monitoring IP jest doskonałym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno w obiektach przemysłowych, handlowych, jak i w domach prywatnych. Profesjonalne systemy monitorowania wyposażone w kamery o wysokiej rozdzielczości pozwalają na całodobowy nadzór nad każdym obiektem oraz jego bliższym i dalszym otoczeniem.
Monitorowanie obiektów i ich otoczenia
Stałą obserwację dowolnego obiektu (od wewnątrz, jak na zewnątrz) oraz jego otoczenia umożliwia monitoring IP wykorzystujący technologię cyfrowej transmisji danych i obrazu wysokiej rozdzielczości (IP – Internet Protocol). Początkowo monitoring ten był ograniczony do tzw. telewizji przemysłowej (CCTV), to jest systemu kamer rozmieszczonych w różnych miejscach obiektu przemysłowego, które rejestrowały przebieg procesów technologicznych, jak i zachowanie ludzi. Wkrótce zorientowano się, że takie systemy rozbudowane o kamery także na zewnątrz obiektów, chronią przed kradzieżą, napadem, bo sprzęgać je można z systemami alarmowymi i wzywać w razie potrzeby grupy interwencyjne firm ochroniarskich czy też policję. Nie trzeba było długo czekać, by systemy monitoringu zaczęto instalować np. w obiektach handlowych, biurach, na budowach czy też domach prywatnych.
Elementy systemu
Zestaw do monitoringu IP może się składać, w zależności od potrzeb użytkownika, z różnych elementów. Zawsze zawiera jednak jedną lub wiele kamer wysokiej rozdzielczości. Mogą to być np. kamery przewodowe, jak i bezprzewodowe, tubowe i szerokokątne, regulowane ręcznie lub elektronicznie, ruchome lub statyczne, oferujące obraz w podczerwieni czy też w naturalnych kolorach. Zestaw ten musi też zawierać rejestrator CCTV, czyli urządzenie zapisujące obraz z monitoringu przeprowadzający także jego archiwizację. Transmisja danych może odbywać się za pośrednictwem kabli lub poprzez Internet, do rejestratora można logować się z poziomu przeglądarki internetowej (Web service). System taki musi posiadać też urządzenia zasilające kamery i odpowiednie okablowanie systemu. W monitoringu IP do połączenia elementów stosuje się przewód teleinformatyczny, czyli tzw. skrętkę komputerową, która ma tę dodatkową zaletę, że można system nałożyć na istniejącą infrastrukturę sieciową. Router PoE pozwala na zasilanie kamer poprzez skrętkę, może być możliwe także zasilanie ich przez kabel UTP. Jeśli nie ma takiej możliwości, kamery muszą być zasilane osobnymi przewodami.
Niektóre zasady montażu systemu
Ważne jest usytuowanie kamer tak, by obejmowały swym zasięgiem cały monitorowany obszar. Rejestrator powinien być niewidoczny dla potencjalnego włamywacza czy złodzieja. Teoretycznie na użytek prywatny możliwy jest samodzielny montaż, ale lepiej gdy przeprowadzi profesjonalna firma montażowa, która dobrze rozmieści kamery i skonfiguruje wszystkie elementy systemu.
Systemy monitoringu IP na dobre zadomowiły się nie tylko w obiektach przemysłowych, handlowych, biurowych, bankach i wielu innych, ale także w domach prywatnych. Są bardzo ważnym elementem podnoszącym poczucie bezpieczeństwa pracowników i domowników.