pon.. cze 17th, 2024

Instalowanie kamer monitoringu w prywatnym mieszkaniu, domu jednorodzinnym lub na działce letniskowej powoli zaczyna być standardem bezpieczeństwa. Dopełnia montaż alarmów i wykupienie usług dozoru mienia w profesjonalnej firmie ochroniarskiej. Kamery monitoringu można dziś konfigurować tak, by komunikowały się one bezpośrednio z naszym komputerem osobistym lub firmą ochroniarską. Ich podstawowym celem jest możliwość wglądu w to, co dzieje się z naszym mienieniem. Jak pokazują jasno raporty policyjne obecność kamer monitoringu skutecznie odstrasza potencjalnych złodziei, zwłaszcza tych okazjonalnych, działających poza kontekstem zorganizowanych grup przestępczych. A to już wystarczający powód, żeby zamontować kamery i zabezpieczyć nasze mienie przed dewastacją.

Kamery monitoringu – wybór rozwiązań zależy od zasobów i potrzeb właściciela mienia 

Monitoring domowy można skonfigurować nawet samodzielnie, wykorzystując w tym celu gotową instalację lub osobne elementy systemu monitoringowego konieczne do jego konfiguracji. Warto jednak przed dokonaniem wyboru odpowiedniej dla siebie opcji monitoringowej gruntowanie przeanalizować własne potrzeby. Podstawowym pytaniem jest tu decyzja o tym, jaka przestrzeń będzie objęta monitoringiem: czy chodzi na przykład o działkę przydomową z garażem, czy też wnętrze mieszkania lub domu. Być może warto pomyśleć o jednoczesnym zabezpieczeniu wnętrza i zewnętrza domu.

Należy także podjąć decyzję, jaka ma być docelowa liczba kamer w systemie monitoringowym i czy zamierzamy w przyszłości rozbudowywać ten system o nowe kamery. Jeżeli w perspektywie roku lub dwu planujemy rozbudowanie instalacji o dodatkowe kamery i czujniki, warto od razu zakupić rejestrator na większą liczbę kamer monitoringowych. Kolejną sprawą jest rejestracja i archiwizacja danych z kamery lub kamer i ich dostępność przez przeglądarki internetowe w komputerze lub telefonie komórkowym. Jeżeli wystarczy nam jedynie bieżący podgląd, to inne będą wówczas wymagania sprzętowe.

Warto zdecydować się na połączenie kamer monitoringu z alarmem 

Specjaliści w zakresie bezpieczeństwa i monitoringu zachęcają, aby system kamer monitoringowych skonfigurowany został w łączności i integracji z urządzeniami alarmowymi. Oznacza to, że w przypadku naruszenia którejś ze stref bezpieczeństwa, na przykład wtargnięcia do wnętrza budynku po jego zamknięciu niepowołanej osoby i uruchomieniu czujnika ruchu, natychmiast włączy się alarm i otrzymamy sygnał o zaistniałej sytuacji. W obecnych systemach kamer monitoringowych możliwe jest także podpięcie takiego systemu bezpośrednio do sieci obserwacyjnej firmy ochroniarskiej, która odbierze sygnał o zagrożeniu i przybędzie na miejsce w przypadku naszej nieobecności na posesji. Zasada jest taka, że system kamer monitoringowych powinien komunikować się spójnie z systemem alarmowym. Wtedy ewentualna interwencja w sytuacji realnego zagrożenia będzie miała szansę na uskutecznienie.

Wybór odpowiednich kamer do monitoringu 

Ważną kwestią jest wybór najodpowiedniejszych kamer monitoringowych. Obecnie dostępne są zarówno kamery analogowe jak i cyfrowe IP. Różnią się one między sobą standardami zapisu obrazu i dźwięku, a także jakością wykonywanego nagrania. Poleca się użycie kamer cyfrowych ze względu na ich większe możliwości rejestracyjne i archiwizacyjne. Niezależnie jednak nawet od rodzaju wybranych kamer, specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa twierdzą, że nawet atrapa kamery jest już pierwszym krokiem w stronę poprawy bezpieczeństwa naszego mienia i nas samych. Warto więc zainwestować w kamery monitoringowe, chociażby dla zwiększenia poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Każdy system zabezpieczający jest przecież lepszy od jego braku.

Inspirowane: montazanten.warszawa.pl – montaż anten Warszawa