pon.. cze 17th, 2024

Choroby grzybowe roślin to zmora każdego ogrodnika. Potrafią w mgnieniu oka zniszczyć całą uprawę, bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Dlatego powinny być jak najszybciej rozpoznane i zwalczane. Poznaj jakie warunki sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych roślin i dowiedz się, jak z nimi walczyć.

Lepiej zapobiegać

Grzyby najlepiej czują się w wilgotnym, ciepłym i ciemnym środowisku. Takie warunki sprzyjają ich namnażaniu. Dodatkowo częściej atakują rośliny osłabione oraz takie, które doznały uszkodzeń liści, kory, czy też pąków. Niektóre gatunki są bardziej odporne na grzyby, inne mniej. Ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać chorobę roślin i zastosować odpowiedni preparat. Do najbardziej popularnych chorób grzybowych roślin zalicza się mączniaki, rdze oraz szarą pleśń.

Mączniaki

Te grzyby najczęściej atakują róże, astry, agrest, ogórki, sałatę, cebulę. Początkowo atakują tylko dolną powierzchnię liści. Następnie zmiany widoczne są na górnej powierzchni, w ostatniej fazie obejmuje łodygi i pąki. Charakteryzują się białawym, mącznym nalotem. Cała roślina zaczyna obumierać, pąki przestają się rozwijać, liście więdną i zwijają się. W późniejszej fazie rozwoju tego grzyba, nalot przybiera kolor szary lub brązowy. Sprzyjające warunki do rozwoju mączniaka to niedobór światła, duże wahania temperatury, zbyt ciasno rosnące rośliny, nadmiar azotu.

Jak zwalczać mączniaka?

Do naturalnych sposobów walki z mączniakiem zalicza się regularne usuwanie chwastów oraz sadzenie roślin, które utrudniają rozwój tego grzyba tj. czosnek, bazylia, szczypior. Sprawdzoną metodą są również opryski z rozcieńczonego mleka i serwatki. Jednak gdy domowe sposoby zawodzą, należy sięgnąć po środki chemiczne tj. Sumin Amistar 250 SC, który hamuje rozwój zarodników. Dostępny w formie koncentratu do rozcieńczania wodą. Sprawdzi się zarówno w przypadku roślin iglastych, liściastych oraz rolniczych. Zawiera substancje aktywne, które równomiernie rozmieszane są na liściach, wnikają w ich głąb, co wzmacnia skuteczność preparatu. Działa nie tylko na mączniaki, ale także inne grzyby.

Rdza – jak z nią walczyć?

Kolejnym rodzajem najczęściej spotykanych chorób grzybowych roślin jest rdza. Wywoływana jest przez szereg grzybów z grupy rdzowców. Charakteryzuje się występowaniem okrągłych, czarno-brązowych plam. Zmiany zaczynają początkowo opanowywać dolne liście. Grzyb ten jest wyjątkowo oporny. Rozwojowi rdzy sprzyja nieumiejętne podlewanie. Należy unikać moczenia liści. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie automatycznych systemów nawadniania albo uprawa hydroponiczna. Brak tradycyjnego podłoża organicznego pozwala lepiej kontrolować poziom wody. Dodatkowo zastosowanie keramzytu czy też perlitu zamiast ziemi zapewni roślinie lepszy wzrost. W ten sposób system korzeniowy rośliny ma bezpośredni kontakt z wodą i rozpuszczonymi w niej substancjami odżywczymi.

Szara pleśń

Choroba wywoływana przez grzyb Borytis cincerea. Najczęściej rozwija się wiosną lub jesienią. Charakteryzuje się występowaniem wodnistych plam o brązowym zabarwieniu. Grzyb ten szybko się rozprzestrzenia dlatego też należy jak najszybciej spryskać zarażone rośliny preparatem grzybobójczym. Sprawdzonym środkiem jest np. Sumin Switch, dostępny w formie granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej. Może być stosowany również zapobiegawczo. Nadaje się zarówno do roślin sadowniczych, jak i warzywnych.

To tylko przykłady grzybów, które mogą zniszczyć Twoje rośliny. Wnikliwe oko ogrodnika, natychmiastowa reakcja i zastosowanie sprawdzonego środka chemicznego to przepis na sukces w walce z chorobami grzybowymi. Tu nie ma miejsca na eksperymenty. Warto również rozważyć przejście na uprawę hydrofobową, która pozwoli uniknąć tych i wielu innych problemów związanych z uprawą roślin.

źródło: growtent.pl – growbox