sob.. wrz 14th, 2024

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, obciążenie genetyczne, schorzenia naczyń krwionośnych — to wszystko mogą być przyczyny wystąpienia na nogach nieestetycznych pajączków. Czym dokładnie są i jak je skutecznie leczyć? W których miejscach na nogach najczęściej się lokują? Informacje te zostały zawarte w poniższym artykule.

Powstawanie pajączków

Pękające i poszerzone naczynka powstają najczęściej w wyniku nadmiernego obciążenia żył. Takiej sytuacji sprzyja otyłość, predyspozycje rodzinne, kruchość naczyń krwionośnych, brak ruchu i zmiany hormonalne. Szczególnym okresem dla kobiet jest ciąża, w której trakcie zwiększa się ilość krwi przepływająca przez organizm. Powoduje to nadmierny nacisk na ściany naczyń skutkujący ich poszerzeniem. Wtedy właśnie powstają widoczne gołym okiem małe siateczki, które są zmorą wielu pań. Dodatkowo pajączki pojawiać się mogą u starszych osób, u których rozciągliwość i wytrzymałość żył fizjologicznie maleją.

Pierwsze objawy zwiastujące pajączki na nogach

Organizm wysyła wcześniej odpowiednie sygnały, które mogą wskazywać na zaburzenia krążenia w okolicach kończyn dolnych prowadzących do pajączków. W związku z powyższym, zanim zauważone zostaną charakterystyczne siateczki naczyń, odczuwać można:

  • mrowienie i drętwienie nóg,
  • obrzęk,
  • skurcze łydek.

Warto już wtedy podjąć pewne działania, by choćby w najmniejszym stopniu zapobiec dalszemu rozwojowi pękających naczynek. Poleca się wówczas następujące działania:

  • zwiększenie aktywności fizycznej,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • picie dużej ilości wody,
  • odpoczynek w pozycji horyzontalnej lub przy lekkim uniesieniu nóg,
  • stosowanie żelów i maści chłodzących,
  • unikanie bezpośredniej ekspozycji nóg na działanie światła słonecznego.

Lokalizacja pajączków na nogach

Pękające naczynka mogą pojawić się na obszarze całych nóg, jednak najczęściej występują po stronie bocznej, tylnej i przyśrodkowej łydek, a także na tylnej stronie ud. Miejsca, gdzie znajdują się pajączki, powodują często u kobiet zawstydzenie, a co za tym idzie, panie niechętnie eksponują nogi i rzadko zakładają spódnice czy szorty. Naprzeciw potrzebom osób, które odczuwają dyskomfort w związku z posiadaniem pajączków, wychodzą gabinety medycyny estetycznej i dermatologii. Często wybieranym miejscem na usuwanie pajączków jest warszawa. Odnalezienie właściwego zabiegu, który skutecznie zwalczy naczyniowe niedoskonałości nóg, następuje w wyniku szczegółowej analizy problemu i badania podmiotowego.

Laseroterapia — skuteczny zabieg na pajączki

Rekomendowanym zabiegiem na pajączki jest laseroterapia. Jest ona bezbolesna i cieszy się uznaniem wielu pań. Polega na wysłaniu skoncentrowanej wiązki światła w wybrany obszar, co powoduje koagulację naczynek, ich zbliznowacenie i zniknięcie. Efekty są natychmiastowe i powodują redukcję zmian niemalże całkowicie. By uniknąć powikłań, zaleca się po wykonaniu zabiegu laseroterapii na pajączki przez kilka dni:

  • unikania promieni słonecznych w okolicy zabiegowej,
  • niestosowania szorstkich gąbek i peelingów,
  • niewykonywania depilacji nóg,
  • stosowania kremów z filtrem UV.

W zależności od indywidualnych cech osoby korzystającej z zabiegu laseroterapii na naczynka wystąpić może lekki obrzęk i zaczerwienienie, które jednak znikają po paru dobach. Są to normalne odczyny pozabiegowe, które nie niosą za sobą dalszych konsekwencji zdrowotnych.

Dzięki rozwojowi techniki i medycyny możliwa jest skuteczna walka z pajączkami. Laseroterapia jest jednym z tych rozwiązań, które pozwalają z powrotem cieszyć się pięknymi nogami bez szepczących, poszerzonych lub popękanych naczynek. Ważne jednak by zadziałać wcześnie i nie doprowadzić do rozwoju żylaków, które wymagają dużo bardziej inwazyjnych metod.