pon.. cze 24th, 2024

Gięcie rur i profili wymaga dużej precyzji, profesjonalnych urządzeń oraz wiedzy. Ta ostatnia jednak przychodzi wraz z doświadczeniem w dziedzinie obróbki metali. Czasami bowiem i najlepsze giętarki do rur mogą zawieść – zwłaszcza jeżeli są nieumiejętnie wykorzystywane. W poniższym artykule przedstawiamy, jakie problemy najczęściej przytrafiają się w trakcie gięcia rur i profili. Zapoznaj się ze wskazówkami i dowiedz się, jak je skutecznie wyeliminować.

Proces gięcia z zastosowaniem giętarki do rur polega na trwałym odkształceniu, które nie wpływa na spójność surowca. Maszyna umożliwia zginanie, wywijanie, wyginanie i profilowanie elementów, a także uzyskanie powtarzalności giętych części. W  obrębie procesu wyróżnić można trzy fazy:

  • gięcie sprężyste
  • gięcie plastyczne
  • dotłaczanie.

Podczas gięcia kluczowe jest kontrolowanie wartość naprężenia. W przeciwnym razie rura może ulec uszkodzeniu. W przypadku nieprawidłowego gięcia może dojść również do nietrwałego odkształcenia, co oznacza, że po ustąpieniu nacisku rura wróci do pierwotnego kształtu.

Metody gięcia rur

Obecnie najpopularniejszymi metodami gięcia rur są:

  • Gięcie za pomocą giętarek trójrolkowych – pozwala na gięcie rur wykonanych ze stali, aluminium oraz stali nierdzewnej. Jest to technika gięcia na zimno. Obróbka odbywa się przy pomocy trzech rolek odpowiednio ustawionych względem siebie. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, za pomocą rolek rura przechodzi przez maszynę.
  • Gięcie trzpieniowe – jest to metoda szczególnie polecana do rur z małym promieniem i rur cienkościennych. Zastosowanie trzpienia pozwala na zachowanie stałej średnicy oraz umożliwia uniknięcia marszczenia się ścianki. W przypadku tej metody również możliwe jest gięcie rur wykonanych ze stali, aluminium oraz stali nierdzewnej.
  • Stretch bending – metoda umożliwiająca zachowanie najwyższej precyzji. Zachowanie stałego naprężenia pozwala na uniknięcie deformacji na wewnętrznych ścianach. W przypadku tej metody również możliwe jest gięcie rur stalowych oraz aluminiowych.

Jakie problemy mogą się pojawić podczas gięcia rur?

Problemy występujące podczas odkształcania rur z wykorzystaniem giętarki do rur i profili wynikają zwykle z niewystarczającego poziomu wiedzy lub umiejętności.

Jednym z najczęściej występujących problemów jest odkształcenie rury w inny sposób niż oczekiwany. Rura może się spłaszczyć lub fałdować, a powodem tego uszkodzenia jest błędnie ustawiony trzpień. Dokładna kontrola trzpienia przed rozpoczęciem gięcia pozwoli uniknąć ponownego wystąpienia problemu. Podczas odkształcania rury może dojść również do pękania. Źródłem takich komplikacji bywa zazwyczaj gięcie na zimno materiałów wymagających użycia ciepła lub dobór zbyt małego promienia. Równie kłopotliwym problemem występującym podczas gięcia rur jest ich owalizacja, w wyniku której dochodzi do uzyskania eliptycznego kształtu rury, który może wpłynąć na wytrzymałość materiału. Aby zminimalizować owalizację, należy umieść specjalny rdzeń wewnątrz giętego przedmiotu.

Przed rozpoczęciem kształtowania z wykorzystaniem giętarki do rur i profili należy skrupulatnie dobrać metodę gięcia. Powinno się wziąć pod uwagę zarówno materiał, z jakiego wykonana jest rura, jak i jej średnicę oraz grubość ścianki. W zależności od tych czynników można zdecydować się na kształtowanie na zimno lub na gorąco, co pozwoli uniknąć m.in. pękania materiału. Dodatkowo nie można bagatelizować prawidłowego ustawienia trzpienia. Skutkiem poprawnej analizy właściwości danej rury będzie również odpowiednie ustawienie parametrów maszyny. Należy wziąć pod uwagę określone dla każdego rodzaju materiału normy naprężenia, tak aby nie zniszczyć materiału.

Efekt gięcia rur w dużej mierze zależy od staranności — zarówno w trakcie pracy, jak i przed jej rozpoczęciem. Dzięki temu powstałe produkty będą cechowały się wysoką wytrzymałością i pozwolą uzyskać pożądane rezultaty.

inspiracja: tomaco.pl – noże przemysłowe