pon.. cze 24th, 2024

Osoby zajmujące się transportowaniem i magazynowaniem ładunków szczególną uwagę zwracają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni ładunkowej i magazynowej. Najbardziej funkcjonalne jest zastosowanie transportu paletowego. Aby materiały przewożone na paletach nie uległy zniszczeniu, należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Elementami wykorzystywanymi do tego celu są m.in. plastikowe narożniki ochronne.

Prawidłowe zabezpieczenie ładunku

Podstawowym zabezpieczeniem wielu towarów jest kartonowe opakowanie ochronne. Zamknięte pudła są umieszczane na paletach i owijane folią ochronną lub spinane przy użyciu taśm bądź lin. Chociaż zastosowanie taśm stalowych lub polipropylenowych jest wygodne i szybkie, może prowadzić do uszkodzenia ładunku bądź opakowania ochronnego. Ciasno spięta taśma stabilizuje ładunek umieszczony na paletach i umożliwia jego bezpieczne transportowanie. Niestety zdarza się, że podczas przewożenia wózkiem widłowym taśmy wrzynają się w miękkie kartonowe krawędzie sześciennych kartonów, powodując ich deformację i trwałe uszkodzenie. Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste i polega na zastosowaniu plastikowych narożników ochronnych. Tego rodzaju elementy umieszczone pod taśmą w newralgicznych miejscach ładunku skutecznie zapobiegają jego uszkodzeniu. Koszt zakupu narożników jest niewielki, dlatego nie wpływa na koszty transportu.

Funkcjonalne, wytrzymałe i biodegradowalne elementy 

Do wytworzenia plastikowych narożników ochronnych zazwyczaj używa się polipropylenu. To lekkie i wytrzymałe tworzywo, które wyróżnia się odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wyroby oferowane przez renomowanych producentów ulegają biodegradacji, dlatego nie obciążają środowiska naturalnego. Do zabezpieczania ładunków w kształcie prostopadłościanu bądź sześcianu stosuje się elementy w kształcie kątowników. W zależności od potrzeb możliwe jest użycie narożników z przelotką, z bolcem lub bez bolca. Pierwsze z wymienionych wyposażone są w otwory, przez które przekłada się taśmę spinającą ładunek. Taki sposób montażu zapobiega przesuwaniu się narożników podczas transportu. Podobną funkcję pełnią kątowniki z bolcem. W tym wypadku jednak w celu unieruchomienia narożników należy wbić bolec w opakowanie. Najprostszą formą zabezpieczenia ładunku są narożniki ochronne plastikowe bez bolca. Podkłada się je pod taśmę w miejscach zagięcia opakowania. Napięcie taśmy unieruchamia narożniki i utrzymuje je w wybranym miejscu.

Podsumowanie

Plastikowe narożniki ochronne to proste akcesoria, które skutecznie zabezpieczają ładunek przed uszkodzeniem podczas transportu na paletach. Duża ilość dostępnych rozmiarów oraz wzorów pozwala dostosowywać te produkty do określonych potrzeb.