pon.. cze 17th, 2024

Tak jak wiele elementów naszego domu, szambo również wymaga czyszczenia. Świadczy o tym nieprzyjemny zapach z kanalizacji. Dowiedz się jak skutecznie dbać o czystość swojego szamba.

Nieprzyjemny zapach z kanalizacji

Wielu z nas nawet nie zastanawia się nad czyszczeniem szamba. Dopiero problemy z brzydkim zapachem często zmuszają do szukania pomocy. Szambo jest idealnym miejscem, dla rozwoju grzybów i bakterii oraz wszelkich nieprzyjemnych zapachów, które mogą stać się wyjątkowo uciążliwe i uprzykrzyć życie wszystkim domownikom. Zanieczyszczenia mogą tworzyć również trudne do usunięcia osady, które nieusuwane mogą zmniejszać pojemność ogólną szamba przeznaczoną na nieczystości.

Detergenty oraz środki czystości używane w gospodarstwach domowych powodują zabijanie naturalnych bakterii. W wyniku ich zmniejszania rozpoczyna się tworzenie nieprzyjemnego zapachu.

Mikrobiologiczne preparaty do szamba

Brzydkie zapachy z kanalizacji są bardzo nieprzyjemne, dlatego warto zadbać o regularne oczyszczanie szamba lub przydomowych oczyszczalni ścieków. Najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie preparatów zawierających bakterie tlenowe do oczyszczalni przydomowych. Jak one działają? Otóż przez dużą zawartość żywych kultur bakterii, odbudowują florę bakteryjną i przywracają procesy tlenowe i rozkład zanieczyszczeń. Służą głównie zamianie konsystencji zawartości szamba, upłynniają osady, a także wspomagają całkowite opróżnianie szamba. Dzięki temu mamy pewność, że szambo zostanie dokładnie oczyszczone i opróżnione. Ich stosowanie polega na wsypaniu środka do muszli klozetowej, a zabieg ten powtarza się co kilka tygodni. Dzięki temu kondycja szamba ulegnie poprawie, a brzydkie zapachy szybko przestaną być problemem.

Dbając o oczyszczalnię przydomową, warto uważnie dobierać i w umiejętny sposób stosować środki czystości lub zamienić je na takie, które są przyjazne środowisku. Duża ilość detergentów przyczynia się do zakłócania procesów oczyszczania ścieków i to powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

W jakim celu stosuje się preparaty do szamba?

Zbiorniki bezodpływowe na ścieki, w których nie zachodzą prawidłowe procesy związane z fermentacją i oczyszczaniem oraz kiedy ścieki są długo w nich przetrzymywane, może dochodzić do zagniwania, co sprawia, że wzrasta uciążliwość ścieku, a szczególnie poprzez odczuwanie nieprzyjemnych zapachów. Dlatego ważne jest regularne opróżnianie zbiornika na ścieki oraz częste stosowanie odpowiednich preparatów zawierających dobre bakterie.

Stosując odpowiednie preparaty, dbamy o środowisko, niwelując poziom zanieczyszczeń zawartych w ściekach. Preparaty, które zawierają bakterie zdolne do rozkładu zanieczyszczeń, nie tylko przyczyniają się do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, ale także zapobiegają procesom przedostawania się substancji szkodliwych ze ścieków.

Preparaty te oczyszczają również instalację, którą są odprowadzane ścieki. Jej drożność jest bardzo często zagrożona przez osadzające się złogi tłuszczu. Upłynnieniu ulegają również ścieki, a także zmniejsza się ilość osadów, a rozkładowi podlegają utworzone kożuchy tłuszczowe.

Warto jest dbać o szambo czyszczenie, stosując odpowiednie preparaty, a także regularne opróżniając zbiornik z nieczystości. Pomoże to pozbyć się nieprzyjemnych i niechcianych oraz brzydkich zapachów z kanalizacji.