sob.. wrz 14th, 2024

Impreza plenerowa, bez względu na swój zasięg i rozmach, zawsze jest skomplikowanym przedsięwzięciem. W obiekcie stacjonarnym, nawet takim, do którego wchodzi się po raz pierwszy, wszystko jest już ustalone. Logistyka opanowana od lat, każdy pracownik znający swoje obowiązki, cały mechanizm dobrze naoliwiony. Imprezę w plenerze robi się od zera. Wystarczy stanąć i spojrzeń na plac/boisko/trawę/parking/polanę przed sobą, puste i wietrzne, by ta świadomość powoli docierała do naszego mózgu. Tu nie ma nic zamieniamy na: Tu będzie impreza!

Koncert w plenerze, od czego zacząć? 

Bez względu na to, czy do organizacji koncertu potrzebujemy namiot eventowy i bez względu na jego wielkość, zawsze powinno zacząć się od niego. Przede wszystkim dlatego, że namioty eventowe najczęściej trzeba pożyczyć, a to wymaga wcześniejszej rezerwacji, ale też dlatego, że tego typu namiot okolicznościowy organizuje całą powierzchnię i logistykę  eventu. Namiot wymaga odpowiednio utwardzonej powierzchni, nawet wtedy, gdy będzie w nim podłoga. Jeżeli teren będzie nierówny, należy go utwardzić. Na tym etapie należy też opracować całą logistykę przemieszczania się wszystkich grup obecnych podczas koncertu, czyli gości/widzów/ ekipy technicznej, vipów etc. Do tego należy dostosować ustawienie namiotu i wszelkie wejścia i wyjścia, pamiętając oczywiście o drogach ewakuacyjnych, gaśnicach i oznakowaniach. 

Do namiotu należy podłączyć prąd, którego ilość będzie sumą zapotrzebowania wszystkich grup uczestniczących w koncercie. Najczęściej organizator musi zapewnić co najmniej jeden generator prądu i oczywiście paliwo do niego. Generatory to zwykle dość hałaśliwe urządzenia, dlatego ważna jest ich lokalizacja względem widzów i zasad bezpieczeństwa oczywiście. 

Rezerwując termin wypożyczenia namiotu warto zawsze zastrzec sobie, a przynajmniej sprawdzić czy będzie można manipulować jego wielkością, ten aspekt będzie miał również wpływ na jego lokalizację.

Scena i wykonawcy koncertu

Jeżeli namiot okolicznościowy jest miejscem koncertu czy jakiegokolwiek innego występu musi stanąć w nim scena. I tu zaczyna się szereg ważnych decyzji do podjęcia mających bezpośredni wpływ na jakość występu. Scena musi zostać oświetlona i nagłośniona. Część nagłośnienia dotyczy wyłącznie wykonawców a część druga systemu musi dotrzeć do widowni. Oznacza to, że system nagłośnienia i oświetlenia powinien albo zostać umieszczony na scenie, co jest niezbędne przy dużej jej powierzchni, albo scena może zmieścić się pomiędzy stelażem konstrukcji oświetleniowo-nagłaśniającej, ale wtedy koniecznie należy zweryfikować wysokość sceny, samego namiotu oraz konstrukcji, by wszystko było kompatybilne. Na imprezie plenerowej bardzo często dźwięk z namiotu podawany jest na całą powierzchnię eventu, a to oznacza dodatkowe nagłośnienie miejsca spotkania. 

Trzeba też pamiętać, że wszystkie osoby występujące na scenie powinny otrzymać w miarę możliwości niezależną garderobę i miejsce do odpoczynku, nie mówiąc już o cateringu. 

Sprawy porządkowe

Namioty eventowe nie posiadają toalet i tak jest zdecydowanie lepiej, chociaż oczywiście, jeżeli ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, będzie to wyłącznie kwestią logistyki. Niemniej ważnym aspektem organizacji każdego eventu są toalety, sprzątanie i kosze na śmieci. Szczególnie rozważnie należy podejść do toalet, czyli tzw.  toy toyek i wyróżnić część z nich jako służbowe, w tym oddzielne dla wykonawców oraz otwarte dla widzów koncertu. Niezbędne jest również do organizacji koncertu przygotowanie barierek tworzących podziały samego eventu i wnętrza namiotu, oświetlenie powierzchni eventu i dróg ewakuacyjnych. 

Źródło: Dascompany.com – hale namiotowe