pon.. cze 17th, 2024

Pracodawca wyposażając swoich pracowników w odzież roboczą musi pamiętać o odpowiednim dostosowaniu jej do rodzaju wykonywanej pracy, tak aby stanowiła zabezpieczenie ciała pracownika. To jednak nie jedyny wymóg jaki jest stawiany przed odzieżą roboczą. Warunki w miejscu pracy zmieniają się wraz ze zmieniającą się pogodą. Szczególnie odczuwają to pracownicy pracujący na budowach czy w odkrytych halach produkcyjnych. Dlatego też równie ważne jest, aby odzież robocza była dostosowana do warunków zewnętrznych.

Zapewnienie odzieży roboczej obowiązkiem pracodawcy

Zarówno pracodawca, jak i pracownik powinni wiedzieć, że kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom nie tylko niezbędnych środków ochrony indywidualnej, ale również stosownej odzieży roboczej i obuwia roboczego. Stosowne oznacza, nie tylko dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy, ale także adekwatne do panujących warunków zewnętrznych. Umiarkowany klimat, w jakim żyjemy w Polsce sprawia, że odzież robocza powinna być zróżnicowana, gdyż rozpiętość temperatur pomiędzy latem a zimą jest bardzo duża. Te zmiany najmocniej dotykają pracowników przebywających stale na zewnątrz, na świeżym powietrzu bądź w odkrytych halach.

Uniwersalna odzież robocza

Sklepy BHP oferują w swoim asortymencie odzież, która posiada możliwość dostosowania się do różnorodnych warunków pogodowych. Wśród tego rodzaju propozycji znajdują się między innymi kurtki wielosezonowe. Jest to rozwiązanie, które nadaje się dla pracowników, którzy nie są bezpośrednio narażeni na skrajny mróz czy upał. Kurtki wielosezonowe same w sobie nie stanowią niezawodnej ochrony przed mrozem, niezbędne jest zakładanie pod taką kurtkę na przykład polaru czy bluzy. Dają one jednak możliwość odpinania i dopinania kaptura czy rękawów oraz – w zależności od modelu – nawet ocieplanego podszycia. Także rękawy mogą być odpinane w połowie lub w całości.

Odzież ochronna zimą

Zimą, przed osobą odpowiedzialną za dobór odzieży roboczej stoi wyzwanie, jakim jest zapewnienie pracownikom ochrony przed temperaturami spadającymi poniżej zera. Zupełnie bezdyskusyjne jest zapewnienie pracownikowi takiej odzieży jak spodnie, ciepła koszula czy bluza, które mogą być noszone również wiosną i jesienią. Jednak wybór odzieży wierzchniej może już nie być taki łatwy. W sklepach z odzieżą roboczą można znaleźć lekkie ocieplane kurtki, które nie tylko doskonale chronią ciało przed mrozem, dodatkowo są wygodne, komfortowe i nie ograniczają ruchów w pracy. Ponadto kurtki takie będą stanowiły idealny duet z bielizną termoaktywną, która utrzymuje ciepło, a jednocześnie pozwala ciału oddychać. Na zimowe mrozy bardzo przydatne mogą się okazać polary, rękawice ocieplane i czapki. Tak wyposażonemu pracownikowi nie straszny będzie żaden mróz.

Odzież ochronna latem

O ile zimą należy znaleźć ciepłą i szczelną odzież, o tyle latem liczy się, aby była ona przewiewna oraz chroniła przed przegrzaniem i udarem cieplnym. W tym zadaniu najlepiej sprawdza się odzież wyprodukowana z naturalnych, dobrze oddychających materiałów. Lekka odzież powinna także nieustannie zabezpieczać ciało pracownika przed możliwymi urazami. Z tego też powodu dobór na przykład odpowiednich spodni wcale nie jest łatwy i jest ściśle zależny od rodzaju wykonywanej pracy. Realizacja niektórych prac umożliwia wykorzystanie krótkich spodni, które dają komfort w pracy latem, do wyboru są również spodnie z odpinaną częścią nogawek, które stanowią połączenie dwóch modeli. Jeśli jednak wykonywana praca wymaga ochrony nóg na całej ich długości to ważne jest, aby długie spodnie robocze były lekkie i łatwo przepuszczały powietrze. Do wyboru są także cienkie spodnie wyposażone w dużą ilość kieszeni, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. Kombinezony, choć latem znacznie mniej popularne, również posiadają swoje warianty na cieplejsze dni. Dzięki szelkom i małej ilości wypełnienia, sprawdzają się w upale. W żadnym razie nie należy również zapominać o nakryciu głowy. Jest to element, który w największym stopniu chroni przed powstawaniem udarów cieplnych i jeśli pracownicy nie wykorzystują kasków, to czapka jest absolutnie obowiązkowa.

Źródło: https://www.glovex.com.pl