śr.. paź 9th, 2024

Ogrzewanie schodów zewnętrznych zima ma ogromne znaczenie dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa mieszkania. Pozwala uniknąć oblodzenia stopni, będącego przyczyną potencjalnych wypadków. Dlaczego warto zainwestować w system przeciwoblodzeniowego ogrzewania zewnętrznego i na czym polega jego działanie?

Zasada działania przeciwoblodzeniowego ogrzewania schodów

System ogrzewania zewnętrznego schodów składa się z dwóch podstawowych elementów – przewodów grzewczych oracz czujników temperatury i wilgoci. Przewody umożliwiają ogrzewanie powierzchni stopni do temperatury umożliwiającej całkowite stopienie zalegającego śniegu i lodu, a następnie skuteczne odparowanie powstającej wody. Dzięki temu powierzchnia stopni pozostaje sucha. Czujniki umożliwiają natomiast automatyczne działanie systemu, uruchamiającego się w momencie spadku temperatury do ustawionej wcześniej wartości lub wystąpienia opadów.

Ogrzewanie zewnętrzne schodów – łatwość montażu i uniwersalność zastosowań

Do zalet systemu ogrzewania zewnętrznego schodów należy duża uniwersalność takiego rozwiązania. Pozwala ono nie tylko usunąć zalodzenie ze schodów frontowych, ale także osuszyć podjazd do garażu lub powierzchnię tarasu przed wejściem do domu. Przewody grzejne można mocować za pomocą taśmy montażowej, dzięki czemu możliwa jest ich instalacja na schodach o dowolnej szerokości i różnym kształcie. Co ważne, system można umieścić pod różnymi nawierzchniami posadzek – kostką brukową, w betonie, pod gresami. Niezależnie od rodzaju nawierzchni schodów lub zewnętrznych ciągów komunikacyjnych, pod którymi zamocowane zostaną przewody grzejne, system umożliwia ich skuteczne odladzanie i osuszanie.

Zalety stosowania ogrzewania przeciwoblodzeniowego schodów

Oblodzone, zasypane śniegiem schody wejściowe do domu stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Śliskie stopnie często stają się przyczyną wypadków. Aby im przeciwdziałać, konieczne jest regularne usuwanie warstwy śniegu i lodu. Tradycyjne metody, takie jak użycie szufli do śniegu i skuwaczy do lody wymagają jednak sporo czasu i energii. Wiele osób stosuje więc sposoby wymagające mniejszych nakładów czasu, posypując stopnie mieszanką soli z piaskiem. To z kolei prowadzi jednak do powstawania na stopniach błota, które dla bezpieczeństwa mieszkańców trzeba mechanicznie usuwać. Sól ma niekorzystny wpływ nie tylko na trwałość posadzki, ale również późniejszą wegetację w ogrodzie.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe pozwala uniknąć śliskich, oblodzonych i zaśnieżonych stopni bez konieczności podejmowania działań, mających na celu ręczne usunięcie warstwy lodu. Schody pozostają suche i bezpieczne, a dzięki systemowi czujników, wszystko to odbywa się automatycznie.