pon.. cze 24th, 2024

Onyks to kamień naturalny, który wygląda bardzo efektownie. Aby uzyskać niepowtarzalny efekt, warto zadbać o jego podświetlenie. Dowiedz się, jak wykorzystać podświetlane instalacje, aby w pełni wydobyć walory estetyczne onyksu.

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na płytki onyksowe?

Płytki onyksowe charakteryzują się dużą uniwersalnością. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je do ozdobienia różnych pomieszczeń w Twoim domu. Może być to zarówno łazienka, jak i kuchnia, czy salon. Jeśli jednak chcesz uzyskać ciekawy efekt wizualny, warto położyć płytki tam, gdzie wpada dużo promieni słonecznych (albo zdecydować się sztuczne oświetlenie).

Kolejną zaletą płytek onyksowych jest niejednolite oryginalne zabarwienie. To sprawia, że onyks jest jednym z najpopularniejszych kamieni dekoracyjnych. Jednak musisz mieć na uwadze to, że jednocześnie jest to delikatny materiał. Dlatego, aby zachował swój zachwycający wygląd, pamiętaj o impregnacji i unikaniu stosowania silnych detergentów do jego czyszczenia.

Wykorzystaj największą zaletę onyksu do stworzenia zachwycających aranżacji

Duża uniwersalność i oryginalne zabarwienie to nie jedyne zalety onyksu. Za największą z nich uznaje się dużą przepuszczalność światła, która jest wykorzystywana przez architektów wnętrz. Jeśli nie możesz umieścić płytek onyksowych w pobliżu źródła naturalnego światła, postaw na sztuczne oświetlenie.

Oprócz płytek, do wyboru masz również slaby, czyli wielkoformatowe płyty kamienne. Z jednej strony ich zakup jest sporą inwestycją, a z drugiej nie znajdziesz drugiej takiej samej płyty. Dlatego, jeśli zależy Ci na niepowtarzalnym wystroju, pomyśl nad ich zakupem.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na slaby, czy płytki onyksowe warto zadbać o ich odpowiednie podświetlenie. W tym celu umieść elementy wykonane z onyksu we wnęce lub ramie i podświetl je od tyłu. Dobrym pomysłem będzie użycie taśm LED-owych, które zapewniają równomierne podświetlenie. Inną opcją jest użycie świetlówek lub diod. Pamiętaj o tym, że światło powinno być wystarczająco jasne (w przeciwnym razie ciężko będzie rozświetlić kamień).

A może, zamiast równomiernego podświetlenia chcesz wyeksponować tylko niektóre elementy? W takim przypadku umieść źródło światła tylko w wybranych miejscach. Dzięki temu uzyskasz bardzo ciekawy efekt cieniowania i podkreślisz tylko te miejsca, które mają przyciągać uwagę domowników i gości.

Zachwycający efekt uzyskasz również, jeśli zdecydujesz się jedynie na delikatne akcenty. Jednym z pomysłów jest wyłożenie płytkami onyksowymi tylko jednej ściany w łazience. Bursztynowy, czy miodowy odcień onyksu w połączeniu z odpowiednim oświetleniem, będzie prezentował się bardzo efektownie na tle ciemnych ścian. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie Ci do gustu, jeśli cenisz sobie połączenie elegancji i nowoczesności. Nikt przecież nie powiedział, że łazienka musi być utrzymana w jasnych barwach!