sob.. wrz 14th, 2024

Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia jest poddawane licznym konsultacjom specjalistycznym. W 2 miesiącu życia niemowlaka czeka pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których niezwłocznie należy udać się na dodatkową wizytę u specjalisty. Najczęściej wynika to z niepokojących objawów zaobserwowanych przez rodziców lub osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu dziecka.

Opieka ortopedyczna

Pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia dziecko musi udać się na konsultację do ortopedy, który sprawdzi budowę stawów biodrowych niemowlaka. Kolejne wizyty czekają go, gdy zacznie raczkować (czyli ok. 8 miesiąca) oraz wtedy, kiedy samodzielnie zacznie się poruszać (najczęściej ok. 12-16 miesiąca). Jeśli stan zdrowia dziecka nie odbiega od normy, kolejne kontrole kręgosłupa dziecka będzie przeprowadzał lekarz pediatra w ramach corocznych bilansów.

Kontrola układu ruchu dziecka nie powinna być jednak wyłącznie elementem okresowych badań. Bardzo często niepokojące symptomy mogą zauważyć rodzice podczas codziennej, dokładnej obserwacji ewentualnych symptomów choroby. W każdym przypadku należy niezwłocznie udać się do ortopedy dziecięcego.

W jakich sytuacjach konieczna jest konsultacja u ortopedy dziecięcego?

Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, ale w określonym czasie zwykle nabywa pewne umiejętności i przejawia różnego typu aktywności. Niepokój powinny budzić sytuacje, w których:

  • niemowlę nie jest ruchliwe – nie kręci się, nie kopie nóżkami,
  • podczas raczkowania dziecko używa tylko jednej stopy,
  • kilkulatek krzywo stawia stopy, bądź też jego buty są wykoślawione,
  • dziecko utyka podczas chodzenia,
  • dziecko ma krzywe kolana,
  • 5-latek nie ma wysklepienia na stopie,
  • dziecko ma jedną łopatkę wyżej od drugiej.

Zaobserwowanie któregokolwiek z tych symptomów powinno stanowić sygnał ostrzegawczy dla opiekunów i skutkować wizytą u ortopedy dziecięcego. Dodatkowo, jeśli dziecko wskutek drobnych urazów, posiada jakiekolwiek trudności w poruszaniu się, również niezwłocznie należy udać się na konsultację.

Nie warto zwlekać z wizytą u ortopedy dziecięcego

Jeśli widzimy, że coś niepokojącego dzieje się z naszym dzieckiem, przede wszystkim nie powinniśmy zwlekać. Im prędzej udamy się na wizytę do ortopedy, tym szybciej możliwe będzie wdrożenie  ewentualnego leczenia i metod wspomagających terapię. Należy podkreślić, że obserwacja dziecka od urodzenia jest niezwykle istotna, ponieważ bardzo często pierwsze problemy w zakresie układu ruchu można zaobserwować już od najwcześniejszych chwil życia naszego malucha. We wczesnych etapach rozwoju zdecydowanie łatwiej jest również skorygować wszelkie deformacje.

Rehabilitację w Warszawie przeprowadza się już u niemowląt. Fizjoterapeuci ze stolicy bardzo często posiadają najszerszą wiedzę dotyczącą rozwoju motorycznego dziecka. Dzieci w okresie niemowlęcym charakteryzują się dużą plastycznością ośrodkowego układu nerwowego, co ułatwia korektę zaburzonych funkcji.

Rehabilitacja w Warszawie to nie tylko działania terapeutyczne skierowane bezpośrednio do dziecka, ale również wsparcie dla rodziców w zakresie domowych metod rehabilitacji uzupełniającej. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ rodzice bardzo często boją się samodzielnie podejmować działania. Podczas rehabilitacji w Warszawie może się również okazać, że niektóre zachowania dziecka, z którymi rodzice nie mogli sobie poradzić (m.in. ciągły płacz, napady agresji) miały bezpośredni związek z zaburzeniami układu ruchu.

Obserwacja dziecka daje możliwość szybkiego wykrycia wszelkich deficytów w rozwoju układu motorycznego. W każdym przypadku należy jak najszybciej skorzystać z porady ortopedy dziecięcego oraz ewentualnie rozpocząć rehabilitację w Warszawie.

Źródło: rehabilitacja-mw.pl – więzadło krzyżowe boczne