pon.. cze 24th, 2024

Wśród usług biznesowych cieszących się coraz większą popularnością jest outsourcing księgowości. Decydują się na niego zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, mikroprzedsiębiorcy, jak i zdecydowanie większe firmy. Każda z nich może w ten sposób zaoszczędzić cenny czas, pieniądze oraz zminimalizować ryzyko błędów księgowych, które mogą mieć przykre konsekwencje. Kiedy skorzystanie z outsourcingu usług księgowych będzie miało sens?

Małe firmy a outsourcing usług księgowych

Beneficjentem usług zewnętrznego biura rachunkowego mogą być m.in. małe firmy. Jednoosobowe działalności gospodarcze to bardzo często specjaliści w wąskim zakresie wykonywanych usług. To sprawia, że takie osoby mogą nie posiadać niezbędnego doświadczenia w prowadzeniu księgowości lub najzwyczajniej w świecie brakuje im na to czasu. W takich sytuacjach pomocne będą usługi biura rachunkowego, które przejmie na siebie kwestię rozliczeń podatkowych przedsiębiorcy oraz zadba o to, by wszystko było zgodne z literą obowiązującego prawa. To skuteczny sposób na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy, nerwów oraz zapewnienie sobie spokoju.

Brak konieczności tworzenia dedykowanego działu lub stanowiska

Skorzystanie z outsourcingu usług księgowych ma również swoje uzasadnienie w przypadku przedsiębiorców, którzy nie znają się na księgowości oraz nie chcą tworzyć dedykowanego działu lub stanowiska pracy. Posiadanie księgowego na etacie wiąże się z dodatkowymi kosztami, w tym z przygotowaniem stanowiska pracy i jego wyposażeniem, a także z zatrudnieniem nowej osoby. Ponadto pracodawca musi liczyć się z przypadkami losowymi takimi jak: choroby pracownika, czy choroby jego dzieci. Dodatkowo przedsiębiorca musi respektować wszystkie pracownicze prawa, w tym m.in. zagwarantowanie urlopu wypoczynkowego. To sprawia, że w skali roku jest minimum kilkadziesiąt dni, w których pracodawca nie może skorzystać z usług księgowego. Wówczas alternatywą jest zatrudnienie dwóch pracowników w dziale księgowości lub zdecydowanie się na usługi zewnętrzne i uniezależnienie się od sytuacji losowych.

Z zewnętrznych usług księgowych korzystają również korporacje

Z outsourcingu księgowości z powodzeniem korzystają również największe firmy na świecie. To sprawia, że powstały korporacje zajmujące się obsługą międzynarodowych koncernów i czołowych firm z list rankingowych największych podmiotów gospodarczych. W związku z tym nie ma określonego limitu i wskazówek, kto może skorzystać z outsourcingu księgowości, a dla kogo to nie będzie opłacalne. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości przedsiębiorstwa, planów rozwojowych oraz sytuacji kadrowej. Po dokładnej analizie może okazać się, że skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego może przynieść wiele korzyści i pomóc w rozwoju organizacji. Warto wziąć to pod uwagę, przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Warszawie

Dobrym wyborem może być profesjonalne biuro rachunkowe w Warszawie. W stolicy Polski istnieje wiele renomowanych firm, które z powodzeniem zadbają o potrzeby księgowe zarówno małych, jak i większych przedsiębiorców. Nowoczesne formy komunikacji sprawiają, że usługi księgowe mogą być skutecznie realizowane w formie zdalnej. Dzięki temu firmy z całej Polski mogą skorzystać z usług biura rachunkowego z siedzibą w Warszawie, które wielokrotnie może mieć większe doświadczenie, wiedzę ekspercką i konkurencyjne ceny do usługodawców z innych części kraju. Skorzystanie z outsourcingu księgowości ma sens, jeżeli firma chce zaoszczędzić czas, pieniądze oraz nerwy.