pon.. cze 24th, 2024

Stare porzekadło mówi, że „pieniądze szczęścia nie dają„, jednak bardzo trudno bez nich żyć. Każdy pracuje żeby osiągnąć upragnione dobra materialne z zależności od potrzeb. Dla jednych będzie to wymarzony dom z ogrodem, dla innych samochód, ktoś jeszcze marzy o dalekiej, egzotycznej podróży. Wszystkie te osoby mają wspólny mianownik w  postaci pieniędzy służących do osiągnięcia tych celów. Oprócz pracy można jeszcze je zdobyć oszczędzając.

Dlaczego nie odkładasz pieniędzy?

Wiele osób przyzna, że to zadanie niewykonalne. Większość społeczeństwa żyje z dnia na dzień albo „od wypłaty do wypłaty”. W tych przypadkach nie ma mowy o oszczędzaniu. Naprawdę? Czy wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie odłożyć nawet kilku złotych? Dlaczego tak myślisz? Skąd takie przekonanie? Może rodzice nie nauczyli Cię gospodarowania budżetem, ponieważ sami nieroztropnie wydawali zarobioną gotówkę. Może nie mas z pozytywnych wzorców, z których możesz czerpać inspirację. Może żyjesz teraźniejszością i nie dbasz o to, co może wydarzyć się w przyszłości. Bez względu na to, dlaczego nie oszczędzasz, poznaj przykłady w jaki sposób można szybko i łatwo zaoszczędzić pieniądze.

Jak odłożyć pieniądze?

Zrezygnuj z kawy kupowanej na stacjach benzynowych i automatach. Kup własny kubek albo termos i przygotuj sobie własną kawę. Nie dość, że zaoszczędzisz pieniądze, nauczysz się planować, to jeszcze uratujesz środowisko naturalne.

Książki? Właściwie istnieją biblioteki, w których można wypożyczać interesujące pozycje literackie albo skorzystać z bookcrossingu lub rozpocząć taką inicjatywę wśród znajomych.

Stołowanie się na mieście? Drogie, a czasem niezdrowe. Zamiast wydawać złotówki w restauracjach, przeznacz je składniki potrzebne do przygotowania posiłku w domu. Zapakuj potem porcję na wynos i zjedz wtedy,kiedy zgłodniejesz.

Komunikacja miejska? Nie taka straszna. Jeśli mieszkasz w mieście, które jest dobrze skomunikowane można spróbować przejazdu autobusem lub tramwajem, a latem przerzucić się na rower.

To tylko kilka pomysłów jak bez większych wyrzeczeń zaoszczędzić kilka złotych, które w skali roku urosną do przyjemnej kwoty.