śr.. paź 9th, 2024

Inwestycja w dobry podnośnik dwukolumnowy przekłada się na szybszą diagnostykę i naprawy samochodów. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed wyborem podnośnika do warsztatu?

Klasy napędów występujące przy podnoszeniu serwisowanych pojazdów

Najprostsze, a jednocześnie wytrzymałe podnośniki dwukolumnowe posiadają napęd śrubowy. Alternatywa to sterowanie elektromechaniczne lub hydrauliczne, które docenia się za ciche działanie i wszechstronność. Wysoki poziom elektroniki w niektórych urządzeniach warsztatowych przekłada się na wydatki serwisowe. Podnośnik samochodowy to rozwiązanie bardziej uniwersalne, ponieważ pracuje z różnymi punktami podparcia pojazdów. Daje większą swobodę serwisowania. Sprzęt współpracuje najczęściej z podporami umożliwiającymi uzyskanie niezbędnej stabilizacji. Dobre sklepy internetowe z wyposażeniem do warsztatów samochodowych zapewniają usługi montażowe, dodatkowo płatne, ale mocno odciążające warsztat.

Co warto przejrzeć przed zakupem?

Najważniejsze elementy do oceny przed wyborem podnośnika to silniki napędowe, podstawa, synchronizacja kolumn odpowiedzialna za równowagę, niezawodność blokady, płynność kontroli ramion i oczywiście nośność. Warto również ocenić maksymalny rozstaw podnośnika dwukolumnowego, aby nie ograniczyć niepotrzebnie przestrzeni w warsztacie. Ciekawa funkcja to rampy ułatwiające manewry samochodem w miejscu diagnostyki. Mechanik powinien wiedzieć, czy urządzenie obsłuży niesymetryczne obciążenia bez ryzyka i czy zautomatyzowany mechanizm blokowania ramion nie zawiedzie. Podnośniki występują w wersjach montowanych od dołu oraz od góry, ale jednocześnie wymagają precyzyjnej oceny wytrzymałości podłogi.

Czego wymaga się od podnośnika dwukolumnowego i na co uważać?

Od podnośników dwukolumnowych wymaga się płynnego i stosunkowo szybkiego unoszenia pojazdu, a także stałego trzymania pozycji. Na bezpieczeństwo pracy wpływa wyraźnie stan zaworów, które warto praktycznie stale kontrolować. Wykorzystanie używanego podnośnika to duże ryzyko, ponieważ niektórzy inspektorzy z Urzędu Dozoru Technicznego nie zgadzają się na ich eksploatację w warunkach intensywnej obsługi klienta. Dla wielu warsztatów to problem, ale lepiej dmuchać na zimne i zainwestować w nowy model powiązany z montażem i długoterminowym serwisem. Sterowanie półautomatyczne lub automatyczne to sprawy marginalne, ponieważ automat to po prostu zwykły panel sterowania. Profesjonalne testy obciążeniowe to ważna wskazówka dla specjalistów. Podnośniki hydrauliczne w testach nie zawsze wygrywają z modelami śrubowymi, a wiele zależy od know how konkretnego producenta.

Certyfikowany podnośnik dwukolumnowy, który dobrze wypada w testach obciążeniowych i nie wymaga dużej ingerencji w przekształcanie warsztatu to sprawdzone rozwiązanie, przydatne w diagnostyce stacjonarnej, ale coraz częściej nawet mobilnej. Nowe, a nie używane urządzenie to bardziej preferowane rozwiązanie umożliwiające uniknięcie dylematów przy kontroli zakładu.