śr.. paź 9th, 2024

Zwiększone wymagania otoczenia, a także trend pracy ponad siły jednostki – wszystko to przyczynia się do pogłębiania globalnego problemu pracoholizmu. Na czym polega to zjawisko? Czy stanowi ono poważny problem, z którym warto zgłosić się do specjalisty? W tym wpisie zostały zawarte najważniejsze informacje na temat pracoholizmu.

Czym jest pracoholizm?

W najprostszym ujęciu pracoholizmem określa się stan psychiczny, w którym ma się do czynienia z silną koniecznością pracy oraz myślenia na jej temat. Uzależnienie występuje wówczas, gdy dana osoba nie jest w stanie oderwać się od pracy z powodu poczucia dyskomfortu wobec alternatywy odpoczynku. Pracoholizm jest powiązany z szeregiem zaburzeń psychicznych i somatycznych, które rzutują na jakość życia prywatnego i zawodowego. Z tego powodu kwalifikuje się do odwiedzenia gabinetu psychologa lub terapeuty (np. w Łodzi).

Jak można rozpoznać problem pracoholizmu?

Pracoholik jest osobą, która nie może nie pracować lub też nie myśleć o pracy. Podstawowymi objawami cierpienia na tego typu schorzenie są następujące aspekty:

  • bezsenność,
  • ciągle towarzyszący stres,
  • poczucie przemęczenia,
  • nieumiejętność odpoczynku,
  • bagatelizowanie złego samopoczucia.

Pracoholizm – jakie przynosi konsekwencje?

W niektórych przypadkach pracoholicy chcą przestać pracować, ale nie mają możliwość zrezygnowania z obranej ścieżki zawodowej. Takie sytuacje często prowadzą do tzw. wypalenia zawodowego, a to w konsekwencji do szeregu przykrych konsekwencji: lęków, nerwicy, a nawet depresji. W skrajnych przypadkach pracoholizm może doprowadzić również do wystąpienia złożonych zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Czy pracoholizm można leczyć?

Pracoholizm stanowi jedną z podstaw do odbycia terapii uzależnień. Leczenie stacjonarne wiąże się z koniecznością przebywania w bezpiecznym miejscu z ograniczonym dostępem do internetu oraz innych narzędzi pracy. Wszystko to ma za zadanie nauczyć pacjenta jak wypocząć psychicznie, co często okazuje się niemożliwe w warunkach domowych. Leczeniu pracoholizmu często towarzyszą również dodatkowe metody i techniki, mające na celu wyeliminowanie zaburzeń towarzyszących temu stanowi: nawrotom stanów lękowych, depresyjnych a także zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Bardzo istotnym elementem leczenia pracoholizmu jest również terapia dla pozostałej części rodziny. W trakcie jej trwania bliscy osoby chorej mogą lepiej zrozumieć źródło oraz dynamikę uzależnienia, a także uzyskać pomoc w celu kształtowania nowych nawyków.

Czy każdy pracoholik powinien poddać się leczeniu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jak w przypadku każdego uzależnienia, skorzystanie z pomocy gabinetu psychologa nie powinna stanowić przymusu. Część pracoholików jest w stanie samodzielnie zapanować nad swoim problemem. Zachęca się jednak rozważenie odbycie terapii uzależnień nie tylko z uwagi na pacjenta, ale również na uczucia i emocje jego bliskich. Wspólna analiza problemu z pewnością przyniesie szereg korzyści wszystkim członkom rodziny.