śr.. paź 9th, 2024

Prowadzisz sklep spożywczy, hotel czy salę bankietową? Jesteś właścicielem zakładu przetwórstwa mięsnego albo lokalu gastronomicznego? Profesjonalnie prowadzony biznes wymaga fachowego sprzętu, który jest funkcjonalny, trwały, nowoczesny i posiada odpowiednie atesty.

Nawet najpewniejsza ręka kucharza nie daje gwarancji na pokrojenie całego bochenka chleba na idealnie równe kromki. Również porcjowanie wędlin lub serów na identyczne, cienkie plasterki jest niemal niemożliwe, a na pewno czasochłonne. W tym przypadku idealnie sprawdzą się powszechnie stosowane w gastronomii krajalnice.

Już na pierwszy rzut oka profesjonalna krajalnica znacząco różni się od sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu domowej kuchni. Przede wszystkim jest większa, posiada solidniejszą konstrukcję oraz wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, które odporne są na korozję oraz umożliwiają dokładne czyszczenie, co w kontakcie z żywnością ma niezwykle istotne znaczenie. Pomimo sporych gabarytów profesjonalne krajalnice do pieczywa oraz krajalnice do wędlin i sera posiadają mechanizm, który pozwala na bezproblemową i szybką pracę. W celu zapewnienia pracownikom większego komfortu warto więc rozważyć zakup krajalnicy półautomatycznej bądź automatycznej.

Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie krajalnicy warto zwrócić uwagę na producenta, który powinien mieć długoletnie doświadczenie, stabilną pozycję na rynku oraz cieszyć się pozytywną opinią wśród klientów.

Profesjonalna krajalnica do wędlin, sera oraz chleba powinna być wykonana ze stali nierdzewnej, gdyż ułatwi to codzienne czyszczenie sprzętu. Najlepiej wybrać natomiast teflonowe ostrza oraz noże ze stali chromowo-węglowej, które są wydajniejsze i przystosowane do pracy w wysokich temperaturach. Należy zwrócić również uwagę na zakres regulacji grubości cięcia. Profesjonalne krajalnice pozwalają ustawić grubość plastra w przedziale od 1 do 16 mm. Ważnym aspektem jest także wielkość noża, gdyż te o większej powierzchni poprawiają komfort pracy i umożliwiają krojenie większych gabarytowo produktów. Dla zwiększenia wydajności i ułatwienia pracy warto wybierać modele wyposażone w ostrza ustawione ukośnie. Natomiast moc silnika w krajalnicy nie powinna być niższa niż 200 V. Najlepiej wybrać urządzenie, które charakteryzuje się stosunkowo cichą pracą.

Dodatkowe akcesoria i serwis

Każde profesjonalne urządzenie tego typu powinno być wyposażone w automatyczną ostrzałkę, osłonę ostrza oraz akcesoria do czyszczenia. Wielu dostawców oprócz transportu, oferuje również montaż. Prawidłowe ustawienie i ustabilizowanie maszyny z pewnością przedłuży jej żywotność i umożliwi optymalne użytkowanie. Ważne jest również regularne serwisowanie sprzętu.

Czy jedna krajalnica wystarczy?

Profesjonalne krajalnice dzielą się na te do sera i wędlin oraz do pieczywa nie bez powodu. Pozwala to dopasować sprzęt do wymagań konkretnej grupy produktów. Artykuły spożywcze nie przenikają się nawzajem, ostrza mają odpowiedni kształt, wielkość i regulację, a utrzymanie urządzenia w czystości jest w tym przypadku ułatwione.

Jeśli specjalizujemy się w produktach jednego typu bądź nasz sklep posiada osobne stoiska, rozsądnym posunięciem będzie zaopatrzenie się w specjalistyczne urządzenia takie jak kotleciarki, krajalnice do sera lub krajalnice do kiełbas cienkich i grubych.

Wybór profesjonalnej krajalnicy musi być przemyślany. Warto rozważyć, do czego przeznaczony będzie sprzęt oraz jak intensywnie będzie eksploatowany. Zasadniczo krajalnice skracają czas pracy, spełniają podstawowe standardy bezpieczeństwa i są łatwe w utrzymaniu, dlatego są niezbędne w każdej profesjonalnej kuchni.

źródło: active-company.pl – mikser planetarny