pon.. cze 17th, 2024

Firmy masowo zgłaszają problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Ten problem dotyczy dziś praktycznie każdej branży, a najmocniej odczuwają go takie sektory, jak budowlanka, IT, logistyka, handel czy usługi wspólne (centra BPO i SSC). Rekrutacja pracowników w Warszawie nie musi być jednak drogą przez mękę i ciągnąć się miesiącami. Aby zwiększyć swoje szanse na szybkie pozyskanie wartościowych osób warto wykorzystać kilka wskazówek. Najlepsze rozwiązania, dostępne dla każdego pracodawcy, omawiamy w naszym artykule.

Warto zacząć od dokładnego określenia swoich oczekiwań

To może się wydawać zaskakujące, ale wielu pracodawców rozpoczynających proces rekrutacji naprawdę nie wie, kogo tak naprawdę poszukuje. Często jest tak, że pracodawcy są już zmęczeni rekrutacją i ostatecznie zatrudniają osoby, które w normalnych warunkach na pewno nie dostałyby takiej szansy. Dlatego podstawowa zasada brzmi: należy trzymać się planu.

W tym celu dobrze będzie we własnym zakresie sporządzić profil idealnego kandydata i kierować się nim na kolejnych etapach rekrutacji. Profil powinien uwzględniać takie oczekiwania względem pracownika, jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe, cechy charakterologiczne, dyspozycyjność, umiejętności miękkie itd. Mając taki wzorzec można przygotować dużo precyzyjniejszą treść ogłoszenia i trafić z nim do konkretnych osób.

Podejrzenie działań konkurencji

Nie ma w tym nic złego, ponieważ dobrze jest czerpać właściwe wzorce od konkurencji, która lepiej radzi sobie z pozyskiwaniem pracowników – często wręcz podbierając ich innym firmom z branży.

Warto zatem zwrócić uwagę na to, jak działa konkurencja – czy standardowo publikuje ogłoszenia, czy może jednak stawia na strategię rekrutowania zakulisowego poprzez headhunting? Czy korzysta z usług agencji HR, czy radzi sobie z obsadzaniem stanowisk we własnym zakresie? To będą bardzo cenne obserwacje.

Wynajęcie agencji HR, która przeprowadzi rekrutację pracowników w Warszawie

To zdecydowanie najlepsza rada, jakiej można udzielić przedsiębiorcom mającym spore problemy ze znalezieniem pracowników. Doświadczona agencja HR jest w stanie rozwiązać je praktycznie od ręki, znacząco zwiększając skuteczność rekrutacji, a tym samym obniżając jej koszty.

Współpraca z agencją HR przy rekrutacji pracowników w Warszawie jest o tyle dobrym pomysłem, że specjaliści mogą dobrać model rekrutacyjny ściśle pod kątem potrzeb klienta, dostępnego budżetu oraz specyfiki jego biznesu. W przypadku firmy A dobrym wyborem może być standardowa rekrutacja (z przejęciem wszystkich obowiązków związanych z obsługą procesu przez agencję), natomiast dla firmy B lepszą opcją okaże się np. headhunting.

Wybierając agencję HR, która zajmie się uzupełnianiem wakatów w firmie, warto kierować się rekomendacjami innych przedsiębiorców. Pod tym względem na warszawskim rynku zdecydowanie wyróżnia się Verita HR. To najlepiej oceniana agencja w stolicy, której usługi rekomenduje aż 97% klientów biznesowych oraz 90% zatrudnionych za jej pośrednictwem pracowników.

Ze szczegółową ofertą Verita HR dla przedsiębiorców z Warszawy i Mazowsza można się zapoznać na stronie internetowej https://veritahr.com/warszawa/rekrutacja-pracownikow/.

Rozważenie outsourcingu

Bywają sytuacje, w których nawet najlepsza agencja HR nie będzie w stanie zagwarantować klientowi szybkiego uzupełniania wakatów w jego firmie – najczęściej z powodu braku odpowiednich kandydatów na rynku. Wtedy warto już zastanowić się nad opcją outsourcingu.

Z outsourcingu mogą dziś korzystać firmy z niemal każdej branży. Najczęściej wybierane usługi świadczone przez zewnętrznych specjalistów, to:

  • księgowość,
  • marketing,
  • szeroko pojęte IT,
  • zarządzanie biurem,
  • call center,
  • sprzedaż bezpośrednia,
  • logistyka,
  • transport.

Outsourcingu nie trzeba się bać – warto natomiast traktować go, jako szansę nie tylko na pozyskanie bardzo solidnych współpracowników, ale też zoptymalizowanie kosztów działalności gospodarczej. Dzięki outsourcingowi unikamy konieczności tworzenia nowych etatów (których utrzymanie jest bardzo drogie), zachowujemy elastyczność, cash flow oraz mamy dostęp do specjalistów, którzy z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą podjąć pracy etatowej.

Dobrym przykładem będzie tutaj sytuacja w branży IT. Pracodawcy z tego sektora mają ogromne problemy z rekrutowaniem pracowników, natomiast dużo łatwiej jest pozyskać osoby do współpracy, które realizują powierzone im projekty w ramach zewnętrznych zespołów – również stacjonarnie. Zbudowanie takiego zespołu warto powierzyć doświadczonej agencji HR, która ma podobną usługę w swojej ofercie.

Rekrutacja pracowników w Warszawie, choć nie jest prostym zadaniem, może być skuteczna i nie wymagać wielotygodniowego oczekiwania na podania kandydatów. Ważne, aby wykazać się tutaj aktywnością i zrozumieć, że na współczesnym rynku zatrudnienia liczą się takie kwestie, jak wizerunek pracodawcy, nakreślenie klarownej ścieżki rozwoju oraz konkurencyjność nie tylko pod względem wysokości wynagrodzenia.