Dokonując zakupu samochodu, skorzystać można z różnych form finansowania. Jeśli nie dysponujemy środkami finansowymi, które umożliwiają zakup, możemy skorzystać z opcji kredytu samochodowego lub leasingu. Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, które z proponowanych rozwiązań będzie dla nich korzystniejsze. Wszystko oczywiście zależy od proponowanych w danym momencie ofert, a także od potrzeb właściciela przedsiębiorstwa oraz takich elementów jak rodzaj samochodu i jego wartość. Warto zatem poznać wady i zalety takich rozwiązań, by podjąć decyzję jak najbardziej korzystną dla firmy.
Samochód w kredycie
Skorzystanie z kredytu samochodowego na zakup nowego auta skutkuje najczęściej tym, że banki oraz inne instytucja finansowe, które udzielają kredytu, pokrywają 100% kosztów pojazdu. Samo oprocentowanie ustalane jest przeważnie na podstawie kilku czynników. Chodzi tu między innymi o rodzaj pojazdu, okres kredytowania, rodzaj oprocentowania oraz fakt, czy jest to nowe auto czy używane auto.
Przy zaciąganiu tego rodzaju zobowiązania można spotkać się z koniecznością złożenia stosownych zaświadczeń o dochodach lub też wpłatą wkładu własnego. Instytucje finansowe każdorazowo zabezpieczają się również w przypadku wystąpienia sytuacji, w której kredytobiorca nie będzie mógł spłacić kredytu.
Kilka słów o leasingu
Leasing stanowi przekazanie praw do konkretnego pojazdu. Leasingodawca jest w tym przypadku właścicielem prawnym, natomiast obowiązkiem leasingobiorcy, jest uiszczanie stosownej opłaty, w postaci rat leasingowych. Taka forma bardzo często porównywana jest do dzierżawy lub najmu. Koszty za pojazd, pokrywane są z bieżących dochodów przedsiębiorstwa. Skorzystać można z leasingu finansowego oraz operacyjnego.
Wady i zalety poszczególnych rozwiązań
Największą wadą kredytu samochodowego, jest konieczność niedogodnego dla kredytobiorcy zabezpieczenia kredytu. Taką formę finansowania zakupu nowego auta, można jednak rozłożyć na dogodne raty, z możliwością dokonania wcześniejszej spłaty. Czasem pojawia się również możliwość zawieszenia spłaty kredytu na jakiś czas, w przypadku wystąpienia przejściowych problemów finansowych. Główną zaletą jest fakt, iż po dokonaniu spłaty, stajemy się prawowitymi i jedynymi właścicielami pojazdu. Możemy nim dysponować wówczas w dowolny sposób.
Na leasing często decydują się osoby, które nie dysponują dużym kapitałem własnym. Opłaty za raty są w tym przypadku stałe i niezmienne. Należy jednak pamiętać o tym, że nie posiadając klauzuli o wykupie, nie istnieje możliwość wykupienia pojazdu na własność. Dlatego też przez cały okres leasingowania, właścicielem pojazdu jest leasingodawca. Do głównych zalet należy jednak to, że w przypadku leasingu, jest zdecydowanie mniej formalności, niż na pozyskanie środków za pośrednictwem kredytu samochodowego. Dla właścicieli przedsiębiorstw to również możliwość obniżenia podstawy opodatkowania.
Nie tylko nowe
W przypadku obydwu możliwych sposobów finansowania zakupu samochodu, zakupić można zarówno nowe auto na przykład z salonu Skody Warszawa, jak również używane auto. W przypadku leasingu, pojazd nie powinien być jednak starszy niż 11 lat. W okres ten wlicza się również czas obowiązywania umowy leasingowej. Można także skredytować zakup samochodu używanego. Najczęściej finalne koszty są podobne, należy więc dokładnie przeanalizować, czy dzięki leasingowi uda się zaoszczędzić więcej czasu, który byłby potrzebny do załatwienia większej ilości formalności, związanych z uzyskaniem kredytu samochodowego. Dodatkowo leasing nie obniża zdolności kredytowej, dlatego dla właścicieli firm, stanowi bardzo dobre rozwiązanie. Tym bardziej, że umożliwia również osiągnięcie dodatkowych korzyści dzięki tarczy podatkowej.
źródło: Auto Wimar – dealer Skody