pon.. cze 24th, 2024

Według raportu NBP ceny mieszkań w I kwartale 2020 roku kształtowały się na bardzo wysokim poziomie. Obecnie mieszkania na sprzedaż w Warszawie wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego, w II kwartale br. cena nieruchomości spadła o 1,2 proc. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że porównaniu z poprzednim rokiem w czerwcu 2020 roku liczba zapytań ofertowych wzrosła o ponad 8,6 proc.

Sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości

Obecnie ceny mieszkań deweloperskich zaczynają się stabilizować (stan na dzień 15.10.2020). Eksperci z rynku nieruchomości potwierdzają, że ostatnio nawet wzrosły stawki odpowiednio o 0,8 i 0,45 proc. Niezmiennie stolica Polski pozostaje najdroższym miastem w Polsce. W sierpniu 2020 r. nabywcy nowych nieruchomości musieli zapłacić około 22 tys. zł więcej niż w czerwcu br.

Najnowsze przewidywania analityków dotyczą spadku liczby nowych mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy będą starali się obniżyć podaż, tak by obronić ceny. Obniżka może sięgnąć nawet 20 procent. Trudno dokładnie spekulować co wydarzy się za kilka miesięcy, choć powinno dojść do znacznego wyhamowania cen na rynku wtórnym. Z powodu koronawirusa taka sytuacja może potrwać do końca roku. Na warszawskim rynku nieruchomości powstaje mnóstwo biurowców. W stolicy istnieje wiele placów budowy, na których ma być wybudowanych 35 obiektów o łącznej powierzchni 874 tys. m kw.

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie

Średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości w stolicy Mazowsza wynosi 11 442 zł/m kw., czyli o ponad 900 złotych więcej niż przed rokiem. Najdroższe mieszkania na sprzedaż w Warszawie znajdują się w lewobrzeżnej części miasta. Średnia wartość nieruchomości na lewym brzegu Wisły wynosi 10 471 złotych za metr kwadratowy. Prawobrzeżna część Warszawy jest tańsza o około 2781 zł/ m kw. Szacunkowe ceny mieszkań w Śródmieściu osiągają nawet 15 tys. zł, na Żoliborzu ponad 12 tys. zł, na Woli i Mokotowie ok. 11 224 zł/ m kw.

W lewobrzeżnej części Warszawy najtańszą dzielnicą jest Bemowo oraz Ursus. Tu nieruchomość można kupić za kwotę poniżej 8000 zł. Dużym zainteresowaniem cieszy się klimatyczna Praga Północ, Praga Południe i Targówek, gdzie średnie ceny lokali mieszkalnych są porównywalne z tymi na Ursusie. Za najtańszą dzielnicę pod kątem nieruchomości z rynku wtórnego uchodzi Białołęka, Wesoła, Wawer czy Rembertów.

Podsumowanie

Stolica Mazowsza ma najwyższe ceny mieszkań w regionie i ta tendencja zostanie raczej utrzymana. Wartość wielu nieruchomości z rynku pierwotnego przekracza kwotę miliona złotych. Decydując się na zakup nowego mieszkania w Warszawie, warto pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Według ekspertów najtańsze polisy, które oferują ubezpieczyciele dla nieruchomości w centrum miasta to koszt ok. 500 zł rocznie. Znacznie mniej zapłaci właściciel mieszkania na Rembertowie, bo średnio 320 złotych. Ostateczna cena zależy nie tylko od wartości lokalu, ale też wybranego zakresu ochrony oraz zabezpieczeń własnych.

Opracowanie: GetHome.pl