Dla Polaków sauna jest luksusem, z którego korzystają przy okazji wizyty w SPA lub na basenie. Dla Skandynawów natomiast to codzienna rozrywka, gwarantująca zdrowie i wspaniały relaks. Jeśli chciałabyś naśladować dobre nawyki ludów z dalekiej północy, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zafundował sobie saunę w domu lub w ogrodzie. Które rozwiązanie będzie lepsze? Dowiesz się tego, czytając dalej!
Osobista sauna — podstawowe kryteria
Chcąc cieszyć się sauną parową na własny użytek, musimy dobrze przemyśleć, gdzie ją umieścić. Aby takie rozwiązanie prawidłowo działało we wnętrzu, konieczne jest przyłącze wodne, odpływ kanalizacji oraz doskonale działająca wentylacja. Przyda się także niezawodne zasilanie elektryczne. Teoretycznie tego typu warunki z łatwością stworzysz w budynku jeszcze na etapie projektu. Dlatego, jeśli interesuje Cię budowa sauny w domu, poinformuj o tym architekta, który uwzględni to w czasie swojej pracy. Mając gotowy już dom, to zadanie będzie nieco trudniejsze, ponieważ sauna wymaga sporo miejsca oraz wymienionych powyżej przyłączy, które przeważnie umieszcza się w stosunkowo niewielkich łazienkach bądź pomieszczeniach gospodarczych. W tym przypadku, dobrym wyjściem z sytuacji jest budowa sauny ogrodowej, która będzie małym, ale niezależnym budynkiem zlokalizowanym na terenie Twojej działki. Wybierając tę opcję, również musisz zapewnić dostęp do stosownych przyłączy, jednak problem wentylacji rozwiązuje już sama konstrukcja bryły.
Budowa sauny tylko z profesjonalistami
Bez względu na to, czy wybrałeś saunę we wnętrzu domu, czy też w ogrodzie, warto poprosić o pomoc fachowców. Samodzielne wykonanie takiej konstrukcji jest czasochłonne, a ewentualne błędy prawdopodobnie będą kosztować znacznie więcej niż zatrudnienie profesjonalistów. Gotowy projekt sauny ogrodowej lub domowej bez większego problemu znajdziesz w sieci, a to pozwoli Ci także dokładniej oszacować całkowity koszt inwestycji. Poza wyglądem bryły oraz wnętrza będziesz musiał wybrać również wielkość sauny. Jednej osobie wystarczy powierzchnia o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, ale chcąc korzystać z tej formy relaksu w towarzystwie, musisz przewidzieć przestrzeń 2,5 m x 2,5 m. Już sama wielkość budynku sprawia, że większość zainteresowanych wybiera raczej opcję ogrodową, która po doprowadzeniu mediów oraz przygotowaniu fundamentu z bloczków jest rozwiązaniem nieco łatwiejszym do wykonania.
Sauna to sposób na zachowanie zdrowia i urody na długie lata. W dzisiejszych czasach jest to udogodnienie, które masz na wyciągnięcie ręki. W czasie planowania budowy bez problemu umieścisz saunę we wnętrzu, ale ogród również jest dla niej dobrym i bardzo klimatycznym miejscem, które pozwoli w pełni korzystać z uroków parowego relaksu.