śr.. paź 9th, 2024

W ostatnich latach zwiększyła się oferta dostępnych w sprzedaży źródeł światła, przez co zwykły zakup żarówki stał się znacznie bardziej skomplikowanym procesem. W poniższym tekście zajmiemy się głównie zagadnieniami związanymi z doborem odpowiedniej żarówki.

Podstawowe rodzaje źródeł światła

Żarówki z wolframowym żarnikiem umieszczonym w szklanej bańce są energochłonne i szybko się nagrzewają. Lepszą alternatywą będą zatem żarówki halogenowe, a zwłaszcza ich energooszczędne odmiany. Żarówki te emitują przyjemne dla oczu światło i wiernie odzwierciedlają kolory obiektów, znajdujących się w ich zasięgu. Dużą popularnością cieszą się świetlówki oraz lampy LED. Trwałość i sprawność świetlówek jest bowiem większa niż żarówek tradycyjnych. Cechuje je również mniejsze zużycie energii, wydzielanie obniżonej ilości ciepła oraz możliwość doboru modułów emitujących światło o różnej ciepłocie. Zdecydowanie najbardziej energooszczędnym typem żarówek są diody LED.

Powyższe rodzaje żarówek występują w wielu kształtach oraz mają zróżnicowane gwinty. Wybór odpowiedniego gwintu ułatwia oznaczenie, które powinno zostać umieszczone przez producenta na każdej oprawie. Wyróżniamy następujące rodzaje mocowania żarówek: E27, E14, GU10, G9, G4, G53, GU53.

Natężenie światła

Energochłonne żarówki z żarnikiem, stosowane w naszych domach od lat, powoli stają się nieco przestarzałe. Wraz z wycofywaniem ze sprzedaży tradycyjnych żarówek, rozpoczęła się masowa produkcja żarówek, które zużywają mniejsze ilości energii, a zapewniają podobny poziom światła. Dotychczasową moc żarówki wyrażoną w watach uzupełnia lumen, który określa długość strumienia świetlnego (inaczej ilość światła, jasność). Lumen staje się zatem kluczową cechą identyfikacji żarówek. Kupując żarówkę, poszukujemy bowiem określonej ilości światła, a nie tylko preferowanego zużycia energii. Tradycyjna żarówka o mocy 40 watów daje nam ok. 350 lumenów, podczas gdy jej odpowiednik LED, taki sam poziom światła uzyska przy mocy 7,5 wata. Różnica jest zatem kolosalna. Gdy zależy nam na dyskretnym świetle, wybierzemy żarówkę osiągającą 140 lumenów. Do czytania konieczne będzie natomiast minimum 470 lumenów. Z kolei dla głównego źródła światła wybierzmy wartości w granicach 800-1500 lumenów.

Barwa światła

Odcień białego światła emitowanego przez lampę podawany jest w kelwinach (K). Niższe wartości kelwina (w zakresie od 2700 K do 3000 K) odpowiadają cieplejszemu światłu, porównywalnemu z tym emitowanym przez tradycyjną żarówkę. Lampy o wyższych wartościach (zwykle 3500 K do 6500 K) emitują chłodniejsze, białe światło. Żarówki te są często określane jako naturalne, zimne lub dzienne. Cieplejsze światło zazwyczaj stosujemy w domach i mieszkaniach, a zimne barwy światła lepiej sprawdzają się w lokalach handlowych oraz na powierzchniach biurowych. Barwę światła warto zatem dopasować przede wszystkim do funkcjonalności danej przestrzeni oraz preferencji jej użytkowników.

Żywotność i trwałość żarówki

Przewidywany czas użytkowania żarówki może być istotnym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnego rozwiązania. Żywotność diod LED oscyluje na poziomie 10 000-25 000 godzin, a świetlówek wynosi ok. 8 000-10 000 godzin. Żarówki halogenowe zwykle pracują nieprzerwanie przez 1000-3000 godzin. Żarówki diodowe to najlepsza opcja do reflektorów i lamp zewnętrznych, gdyż nie tylko zużywają stosunkowo mało energii i działają znacznie dłużej, ale są również odporne na wstrząsy, a ich pracy nie zaburzają niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak niska temperatura czy podwyższona wilgotność. Przy oświetlaniu powierzchni otwartych najlepszym wyborem będzie żarówka z czujnikiem ruchu.

Żarówka powinna nie tylko posiadać odpowiedni gwint i estetyczny design, ale przede wszystkim emitować odpowiednią ilość światła o właściwej barwie. Idealna żarówka zapewnia dużo światła przy niewielkim poborze energii elektrycznej.

źródło: hurtelektryczny.pl – hurtownia elektryczna