pon.. cze 24th, 2024

Butelka alkoholu, kwiaty, koperta z pieniędzmi? A może coś zupełnie innego, na przykład skok ze spadochronem? To wyjątkowy wybór na różne okazje!

W poszukiwaniu pomysłu na prezent nie trzeba ograniczać się do sprawdzonych i nieco nudnych propozycji. Gdy liczy się oryginalny pomysł i niezwykła zabawa, doskonałym wyborem może być podarowanie skoku spadochronowego.

Kiedy warto zdecydować się na taki upominek? Jak go przygotować? Ile trzeba będzie za niego zapłacić?

Skok tandemowy – podniebna rozrywka dla każdego

Do skoków spadochronowych wcale nie trzeba obecnie specjalnych przygotowań – wystarczy zapisanie się na skok w tandemie, czyli na skok zapoznawczy odbywający się wraz z instruktorem spadochroniarstwa.

Skoki tandemowe stały się popularne pod koniec lat siedemdziesiątych w USA. Do polski przywędrowały w latach dziewięćdziesiątych i obecnie są popularną rozrywką, którą można zaliczyć do kategorii ekstremalnych, ale z drugiej strony jest również bardzo bezpieczna.

W skoku spadochronowym w tandemie udział biorą dwie osoby – pasażer oraz tandem pilot, czyli instruktor odpowiadający za kwestie techniczne skoku. W trakcie skoku stosuje się większe niż standardowe spadochrony tandemowe ze spadochronami zapasowymi i automatami, a także uprzęże tandemowe.

Aby wziąć udział w skoku spadochronowym, nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia. Nie ma potrzeby udawania się do lekarza, aby uzyskać zaświadczenie o stanie zdrowia. Nie trzeba także uczestniczyć w szkoleniach. To powoduje, że niemalże każdy może wziąć udział w skoku w tandemie i spełnić swoje marzenia!

Kto może wziąć udział w skokach tandemowych?

Skoki tandemowe nie mają wielu przeciwwskazań. Dotyczą one przede wszystkim ciężaru pasażera, a także określonych stanów i jednostek chorobowych. W skoku spadochronowym w tandemie nie powinny brać udziału osoby, które:

  • ważą powyżej 100-120 kilogramów w zależności od wykorzystywanego sprzętu tandemowego
  • chorują na epilepsję, wrodzoną łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa, mają ostre stany chorobowe układu oddechowego i serca

Oczywiście, jeśli osoba ma duży lęk wysokości, również nie powinna brać udziału w skokach spadochronowych.

Na czym polega skok tandemowy?

Skok w tandemie odbywający się w dwójkę nie wymaga dużych przygotowań ze strony pasażera. Po przyjechaniu do strefy zrzutu ośrodka spadochroniarskiego uczestnik podpisuje odpowiednie dokumenty, bierze udział w krótkim przeszkoleniu informującym o zasadach bezpieczeństwa i otrzymuje odpowiednie wyposażenie – gogle, kombinezon, gdy wymaga tego pogoda.

Potem uczestnicy skoku wchodzą do samolotu, który wylatuje na wysokość 3000 lub 4000 metrów. Wysokość skoku można najczęściej wybrać samodzielnie przy rezerwacji. Wpływa ona na czas swobodnego spadania, czyli spadania bez otwartej jeszcze czaszy spadochronowej. Swobodne spadanie jest najbardziej emocjonującym momentem skoku spadochronowego, gdy można lecieć bez ograniczeń w kierunku ziemi z prędkością nawet 200 kilometrów na godzinę!

Po uzyskaniu wysokości około 1500 metrów pilot tandemu otwiera spadochron. Od tego momentu uczestnicy opadają w kierunku lądowiska z wolniejszą prędkością – to doskonały czas, aby zobaczyć piękne widoki wokoło. Lądowanie przy skoku spadochronowym w tandemie jest miękkie – nie trzeba obawiać się o urazy.

Jak podarować skok spadochronowy i ile to kosztuje?

Wręczenie skoku spadochronowego jako upominek wcale nie jest skomplikowane. Wiele ośrodków spadochroniarskich, w tym między innymi popularny Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego „Skydive” oferują specjalne vouchery upominkowe doskonałe jako prezent na różne okazje, na przykład wieczór kawalerski, panieński, ślub, urodziny, Dzień Chłopaka czy Dzień Ojca, aby wspomnieć tylko o paru okazjach.

Voucher upominkowy możemy zakupić całkowicie on-line. Nie ma potrzeby podawania daty skoku, dlatego osoba obdarowana będzie mogła samodzielnie wybrać taki termin, który odpowiada jej najbardziej.

Za skok spadochronowy w tandemie z wysokości 3000 metrów trzeba zapłacić około 550 złotych, natomiast za ten z 4000 metrów około 700 złotych. W cenie około 200-300 złotych można wykupić także usługę wideorejestracji całego wydarzenia.