pon.. cze 17th, 2024

Marzysz o tym, aby skoczyć ze spadochronem? Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Wybierz skok tandemowy!

Skoki tandemowe to doskonały wybór dla każdego, kto chciałby spełnić swoje marzenia o locie w przestworzach bez żadnych ograniczeń. Teraz może skorzystać z nich niemalże każdy, kto odważy się zrobić krok w chmury – wystarczy zarezerwować skok przez internet i przygotować się na niesamowite doznania. Teraz to możliwe również w okolicy Warszawy!

Czym dokładnie są skoki spadochronowe w tandemie? Czy są bezpieczne? Kto może brać w nich udział? Ile trzeba zapłacić za skok tego rodzaju?

Skok tandemowy – co to jest?

Pod pojęciem skoków tandemowych znajdują się skoki spadochronowe, które wykonuje się w parach, a mianowicie skaczą w nich pilot tandemu oraz jego pasażer połączeni specjalną uprzężą tandemową.

Pilotem tandemu jest najczęściej doświadczony instruktor spadochroniarstwa, który na swoim koncie ma tysiące podobnych skoków. Z kolei pasażerem może zostać niemalże każdy, kto spełni podstawowe wymogi i ma wystarczającą odwagę.

Skoki tandemowe zyskały popularność na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam opracowano pierwszy spadochron tandemowy, czyli przeznaczony dla dwóch osób, a także uprząż do tandemu. Ta technika skoków przywędrowała do Polski dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

Kto może wziąć udział w skoku w tandemie?

Największą zaletą skoków tandemowych jest ich łatwa dostępność. Pasażer nie musi mieć w tym przypadku żadnego szczególnego przygotowania, na przykład badań lekarskich, specjalistycznego szkolenia czy treningów.

Nie ma również przeciwwskazań wiekowych. W tandemach skaczą zarówno osoby niepełnoletnie, które posiadają zgodę rodzica lub opiekuna, jak również seniorzy, którzy w ten sposób chcą spełnić swoje marzenia.

Wśród głównych przeciwwskazań do skoków w tandemie znajdują się:

  • ciężar pasażera większy niż 100-110 kilogramów zależnie od używanego sprzętu
  • ostra niewydolność układu krwionośnego i oddechowego
  • niestabilność kręgosłupa
  • wrodzona łamliwość kości
  • epilepsja

Czy skoki w tandemie są bezpieczne?

Chociaż skakanie ze spadochronem zalicza się do kategorii sportów ekstremalnych, to jednak jest to jedna z bezpieczniejszych podniebnych rozrywek.

Za ochronę uczestników odpowiada głównie specjalny spadochron tandemowy, który zawiera też spadochron zapasowy oraz automat spadochronowy. Wobec tego osoby decydujące się na skok w tandemie nie powinny obawiać się o swoje bezpieczeństwo.

Ekscytujące swobodne spadanie

Zdecydowanie najbardziej emocjonującym momentem skoków spadochronowych w tandemie jest tak zwane swobodne spadanie. Ma ono miejsce po wyskoku z lecącego samolotu i trwa aż do momentu otwarcia spadochronu.

Swobodne spadanie to niezwykły moment, podczas którego pasażer skoku może poczuć nieograniczony niczym pęd wynikający ze spadania w dół, w kierunku ziemi. Czas spadania z prędkością nawet 200 kilometrów na godzinę jest zależny od wysokości wyskoku. W przypadku skoku z 3000 metrów wynosi on około 30 sekund, z kolei przy skokach z 4000 metrów to około 60 sekund.

Na wysokości około 1500 metrów pilot tandemu otwiera spadochron i uczestnicy skoku mogą przez parę minut powoli opadać w kierunku lądowiska. Lądowanie przy skoku spadochronowym w tandemie jest miękkie, dlatego nie trzeba obawiać się o ryzyko urazów.

Ile kosztuje skok spadochronowy w tandemie?

Wbrew pozorom, skok spadochronowy w tandemie wcale nie jest bardzo drogi. Na koszt tej rozrywki wpływa głównie rodzaj skoku, dodatkowe usługi oraz polityka cenowa ośrodka spadochroniarskiego. Często można skorzystać także z dodatkowych promocji, dzięki którym koszt wykupienia skoku jest jeszcze niższy.

Za skok z 3000 metrów zapłać trzeba 500-600 złotych, natomiast za ten z 4000 metrów – około 700 złotych. W cenie 200-300 złotych można wykupić także usługę rejestracji skoku, aby otrzymać pamiątkowe zdjęcia i film po swoim wyczynie.

Osoby zainteresowane rezerwacją skoków spadochronowych w Warszawie i okolicach mogą zrobić to już teraz na stronie internetowej: skacz.pl.