W przypadku sprężarek powietrza, koszt energii elektrycznej stanowi najdroższy składnik całego cyklu życia tego typu urządzenia. Chodzi mianowicie o energię pobieraną w procesach wytwarzania oraz uzdatniania nośnika energii. Koszty te zazwyczaj kilkukrotnie przewyższają cenę zakupu sprężarki powietrza. Z tego powodu przedsiębiorstwa wykorzystujące tę technologię powinny wybierać modele energooszczędne.
Nieszczelność układu pneumatycznego a jego wpływ na pobór energii
Jeśli zależy nam na optymalizacji naszej instalacji sprężonego powietrza, pierwszym krokiem powinno być usunięcie wszelkich nieszczelności. Jest to doskonały sposób na obniżenie kosztów zużytej energii. Nieszczelność o wielkości 3 mm może spowodować straty w wysokości około 25 tys. złotych w skali roku. Rodzaj metalu, z którego wykonano instalacje rurowe, ma duży wpływ na ilość strat sprężonego powietrza. W przypadku czarnej stali starszej niż 6 lat, straty mogą wynieść do 25% objętości generowanego powietrza. Każdy taki wyciek przekłada się na stratę pieniędzy dla naszego przedsiębiorstwa. Z tego powodu bardzo istotne jest jak najszybsze zlokalizowanie źródeł nieszczelności oraz ich usunięcie. Istnieje tu kilka sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest pomiar czasu pracy sprężarki lub tempa wypływu powietrza ze zbiornika. Warto skorzystać z cyfrowego rejestratora danych, który pozwoli na ekonomiczną ocenę nieszczelności. Doskonałym przykładem takie urządzenia jest produkt BOGE AIReport. Zgromadzi wszelkie istotne dane i następnie udostępni nam kompletny profil zużycia sprężonego powietrza, gdy badamy sprężarki elektryczne.
Jak zapobiec powstawaniu nowych nieszczelności?
Aby uniknąć konieczności ciągłego usuwania nieszczelności w naszych sprężarkach, konieczne jest podjęcie działań prewencyjnych. W tym celu należy okresowo badać wnętrze instalacji rurowej. Brak wilgoci oraz oleju jest oznaką wysokiej jakości generowanego sprężonego powietrza. W przypadku rur wykonanych ze stali węglowej oznacza także brak problemów z korozją. Cząsteczki znajdujące się w sprężanym powietrzu odkładają się i z czasem powstaje osad. Jeżeli nie będzie on regularnie usuwany, może dojść do korozji instalacji i tym samym powstawania nieszczelności. Aby tego uniknąć, konieczne jest efektywne osuszanie i filtrowanie sprężonego powietrza. Warto rozważyć wymianę przestarzałych przewodów ze stali na nowoczesny system BOGE AIRficient, wykonany z aluminium.
Ogranicz zużycie energii poprzez redukcję ciśnienia systemowego
Podczas eksploatacji urządzenia należy postępować zgodnie z wymaganiami producenta, zwłaszcza w zakresie ciśnienia pracy urządzenia. W żadnym wypadku nie należy go podwyższać. Redukcja ciśnienia zaledwie o 0,5 bar pozwala ograniczyć zużycie energii aż o 6%. Kompensowanie nieszczelności lub spadek ciśnienia w wyniku zapchanych filtrów to tylko niektóre z sytuacji, w których może pojawić się pokusa podniesienia ciśnienia. Aby uniknąć błędnych decyzji, warto rozważyć zakup centralnego sterownika nadrzędnego. Z jego pomocą znacznie łatwiej przyjdzie nam zoptymalizować pracę instalacji sprężającej powietrze.
Im bardziej energooszczędna jest nasza sprężarka, tym mniejsze koszty poniesiemy podczas jej eksploatacji. W dłuższej perspektywie optymalizacja kosztów energetycznych pozwoli naszej firmie zaoszczędzić dużo pieniędzy. Konieczne jest zlokalizowanie głównych przyczyn zwiększonego poboru energii oraz ich zlikwidowanie.