Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są coraz popularniejsze w gabinetach specjalistycznych. Ciesząca się dość sporym zainteresowaniem waginoplastyka umożliwia zwężenie wejścia do pochwy poprzez usunięcie uszkodzonych lub zwiotczałych tkanek. Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, plastyka pochwy wiąże się z ryzykiem wystąpienia szeregu komplikacji. W jaki sposób zadbać o siebie po waginoplastyce? Jak poradzić sobie z popularnymi problemami pozabiegowymi?
Waginoplastyka – jakie jest ryzyko powikłań?
Operacja ginekologiczna w obrębie pochwy wiąże się z wystąpieniem różnego rodzaju powikłań i komplikacji zdrowotnych. Choć skutki uboczne w okresie rekonwalescencji występują dość rzadko, warto przygotować się na ich wystąpienie jeszcze przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi. Najczęstszymi skutkami ubocznymi waginoplastyki są takie objawy jak:
- ból pooperacyjny,
- obrzęk pochwy,
- krwawienie,
- zasinienia skóry krocza,
- swędzenie,
- zaburzenia czucia.
Często zdarza się również, że po plastyce pochwy może pojawić się zgrubienie podskórne, przerost blizny pooperacyjnej a także zapalenie czy grzybica pochwy. Należy w tym miejscu podkreślić, że plastyka okolic intymnych wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia suchości pochwy, a co za tym idzie – infekcji w tym obszarze. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, specjalista przepisuje pacjentce jeden z preparatów do nawilżania pochwy.
Jak dbać o pochwę po zabiegu?
Jak wskazują ginekolodzy, zdecydowanie większa ilość komplikacji występuje po plastyce przedniej ściany pochwy. Aby uniknąć infekcji często stosuje się antybiotyki, które są podawane przed zabiegiem. Po waginoplastyce koniecznym jest również stosowanie preparatów nawilżających, celem uniknięcia infekcji. Odpowiedź na pytanie czym nawilżyć pochwę jest dość prosta. Wystarczy w tym celu użyć jednego ze specjalnych leków przepisanych przez lekarza. Na rynku istnieje szereg preparatów do nawilżania pochwy, m.in. globulki, maści, a także kremy czy tabletki z hormonami w składzie. Produkty tego typu zawierają w składzie naturalnego pochodzenia środki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy czy kwas mlekowy. Posiadają również neutralne pH, co zwiększa bezpieczeństwo ich stosowania.
Jak uniknąć suchości pochwy po waginoplastyce?
Podwyższone ryzyko pojawienia się uczucia pieczenia i dyskomfortu następuje w przypadku już istniejącej infekcji intymnej. Przed wykonaniem zabiegu koniecznym jest więc konsultacja z lekarzem ginekologii estetycznej, który profesjonalnie oceni konkretny przypadek i wyjaśni przebieg zabiegu. Termin operacji jest wyznaczany na więcej niż 2 tygodnie przed terminem nadchodzącej miesiączki.
Kobieta przez waginoplastyką powinna zadbać o wyleczenie wszelkich ewentualnie występujących infekcji intymnych, a także wykonać komplet badań wyznaczonych przez lekarza. Do tych najważniejszych należy zaliczyć wymaz z pochwy, cytologię, a także morfologię, badanie TSH oraz badanie HBs antygen. Badania oraz odpowiednia profilaktyka skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia suchości pochwy po zabiegu, a także w przyszłości.