pon.. cze 17th, 2024

Szalunki to nieodłączony element inwestycji budowlanych, a większość wykonawców zadaje pytanie, czy opłaca się szalunki wynająć? Standardowo masz do dyspozycji trzy opcje, a mianowicie stworzenie własnych szalunków (duża czasochłonność), zakup lub wynajem. Dlaczego wypożyczenie to najlepsze rozwiązanie?

Transport oraz długoterminowy serwis szalunków

Wypożyczalnia odpowiada za transport systemów szalunkowych na miejsce inwestycji budowlanych i zapewnia przy okazji długoterminowy serwis. Przy wynajmie masz po prostu więcej opcji do dyspozycji, w tym szalunki BHP zwiększające bezpieczeństwo pracowników, szalunki stropowe, ścienne. Odpada również problem magazynowania szalunków po skończonych pracach, a to już najczęściej duży koszt. Wiele wypożyczalni akcesoriów budowlanych wprowadza usługi doradztwa technicznego. To umożliwia rozwiązanie nietypowych problemów na miejscu inwestycji.

Wysoka jakość, najczęściej pełna zgodność z wytycznymi UE, normami ISO

Tymczasowe konstrukcje budowlane z wypożyczalni charakteryzują się wyższą jakością (certyfikacja zgodna z wytycznymi UE, systemy ISO). Trudno również powiedzieć o szalunkach uniwersalnych, ponieważ każdy projekt wymaga nieco innego podejścia, więc nie możesz kupić „szalunków gotowców”, ale konstrukcje kształtujesz zawsze pod konkretne zadanie. Bez wynajmu to niezwykle trudne. Jeżeli wykorzystujesz tylko własne szalunki, ograniczasz po prostu zakres robót do wykonania. To cios w finanse i możliwości rozwoju. Im bardziej skomplikowany budynek, tym większy koszt inwestycji we własne szalunki, a wypożyczalnie rozwijają się na zasadzie efektu skali. Wysoka dostępność dla wielu klientów zainteresowanych wynajmem przekłada się na niższe ceny.

Testowanie szalunków przez wynajem, a później zakup – to też możliwe

Niektóre wypożyczalnie zapewniają klientom możliwość wynajmu, a później zakupu szalunków, również pełnych systemów sprawdzających się dość uniwersalnie przy tworzeniu konstrukcji budowlanych. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze szalunków? Koniecznie na lekkość oraz trwałość mocowania elementów. Czy szalunki spełniają normy BHP w pracy na wysokościach i można je przenosić dźwigiem? Stabilność oraz wielokrotne rozstawienie szalunków to bardzo ważne założenie.

A może do inwestycji prywatnych?

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego dostarczają szalunki nawet do inwestycji prywatnych i dają duży komfort przy rozstawieniu najczęściej z udziałem samochodu HDS, z dźwigiem. Po zakończeniu robót to wypożyczalnia zabiera szalunki, bez dodatkowych strat czasu dla najemcy.

Kilka słów na zakończenie

Wynajem szalunków się opłaca, ponieważ inwestor właściwie za nic nie odpowiada, czyli za transport, magazynowanie, składanie konstrukcji po zakończeniu prac. Przy wynajmie możesz postawić na szalunki nowe lub używane. To dodatkowa możliwość optymalizacji kosztów współpracy. Jeżeli nie chcesz ponosić zbędnych kosztów i zyskać większą elastyczność na budowie wynajem szalunków to optymalne, po prostu profesjonalne rozwiązanie dla każdego.