Popularność szła w architekturze wnętrz rośnie z roku na rok. Wynika to zarówno z walorów estetycznych tego materiału, jak i funkcjonalności szła, które, dzięki procesowi produkcji i hartowania, nie jest już tak kruche, jak kilkadziesiąt lat temu. Każdy, kto podąża za współczesnymi trendami budując dom, czy planując kupno mieszkania, wie, że jego wnętrza powinny być wyposażone w szklane meble i inne szklane elementy o mniej lub bardziej funkcjonalnym charakterze.
Prawdziwym przełomem w kwestii wykorzystania szkła w architekturze był XX wiek. Od tamtego czasu, dzięki różnym rozwiązaniom technologicznym, zwiększyły się możliwości jego użycia. Dziś szkło we wnętrzu domowym nierzadko stanowi punkt odniesienia, który dyktuje wybór kolejnych dodatków i mebli. Szkło sprawia, że pomieszczenie nabiera wyrazu i zyskuje niepowtarzalny charakter. Należy zaznaczyć, że przestało ono być jedynie transparentnym materiałem. Obecnie architekci zajmujący się aranżacją wnętrz wykorzystują ogromny potencjał estetyczny szkła, które może być mlecznobiałe, kolorowe, z barwną grafiką lub matowymi wzorami. Dzięki takim ozdobom możliwe jest dostosowanie wyglądu wnętrza do tego, kto w nim mieszka. Za wykorzystaniem szkła przemawia również możliwość zestawienia go z popularnym, ocieplającym wnętrze drewnem czy nieśmiertelną stalą, której nie brakuje np. w kuchni.
Bezpieczeństwo użytkowników
W aranżacji wnętrz prywatnych i użyteczności publicznej wykorzystywane jest szkło bezpieczne, które jak sama nazwa wskazuje zostało stworzone, aby zagwarantować maksymalną ochronę przed zamierzonym atakiem. Stanowi ono zabezpieczenie przed aktami wandalizmu. Chroni mienie przed wtargnięciem złodzieja. Co więcej, szkło, nazywane bezpiecznym, daje możliwość ograniczenia szkód, które mogłyby być efektem uderzeń, odkształceń i pożaru. Powstaje ono dzięki połączeniu kilku tafli szkła płaskiego za pomocą specjalnej folii. Po rozbiciu szkło bezpieczne nie rozsypuje się w sposób jaki znamy. W miejscu uderzenia powstaje splot promieniście rozchodzących się pęknięć.
We wnętrzach spotkać można również szkło hartowane, które jest kilkukrotnie wytrzymalsze od zwykłego materiału szklanego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w procesie produkcji wysokiej temperatury zmieniającej mikrostrukturę surowca. Po rozbiciu szkło hartowane rozpada się na małe kawałki o tępych brzegach.
Szkło należy postrzegać jako bezpieczne również z innego względu. Polecane jest ono osobom, które cierpią na różnego rodzaju alergie. Zwiększa ono poziom higieny, ponieważ jest całkowicie odporne na grzyby, bakterie, nie rozwijają się na nim roztocza. I co ważne – łatwo utrzymać je w czystości.
Walory estetyczne
We współczesnych aranżacjach wykorzystuje się różne techniki zdobienia szkła. Ogromną popularnością cieszy się szkło lakierowane, które optycznie powiększa małe wnętrza i dodatkowo sprawia, że jest ono pełne blasku, elegancji i luksusowego charakteru. Co więcej, istnieje możliwość dostosowania koloru szkła do pozostałych elementów wyposażenia. Można je umieścić w każdym pomieszczeniu, wliczając w to łazienkę i kuchnię – czyli w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność i temperatura. Jest to materiał o dużej wytrzymałości. Wyróżnia się również wygodą użytkowania, można go czyścić przy użyciu dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia szkła i ręcznikiem papierowym.
Coraz większą popularnością cieszy się też szkło zdobione techniką sitodruku. W tej technologii wykorzystuje się emalię, która może tworzyć dowolne wzory. Dzięki tej metodzie szklana tafla spełnia rolę ozdoby wnętrza, ale również jest jej funkcjonalnym elementem.
Szukając możliwości na wykorzystanie szkła we wnętrzu warto bliżej przyjrzeć się innym technikom zdobienia tego materiału. Interesujące jest również szkło laminowane czy też zdobione techniką piaskowania.
Szkło we wnętrzu
Z roku na rok możliwości zastosowania szkła w aranżacji wnętrza są coraz szersze. Szkło występuje w każdym wnętrzu. Sprawdza się nie tylko w salonie. Jest wodoodporne, dlatego możne wykorzystać je przy aranżacji łazienki, gdzie tworzy np. kabinę prysznicową lub w postaci paneli szklanych wykorzystywane jest zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych. Może ono pełnić rolę drzwi przesuwnych, frontów mebli, półek lub szklanych blatów kuchennych.
Szkło może także być wykorzystywane do zbudowania przeziernej lub półprzeziernej ściany, która oddzielać będzie dwa pomieszczenia, np. sypialnię i łazienkę. Szklane mogą być schody i balustrady. Ciekawym elementem może być szklana podłoga.
Szklane elementy polecane są do wnętrz w każdym stylu. Sprawdzą się zarówno w przestrzeniach zaaranżowanych klasycznie, jak i nowocześnie. Doskonale wyglądają w apartamentach loftowych. Skutecznie pozwolą na wydzielenie odrębnych przestrzeni np. biurach typu open space lub sprawdzą się w niewielkich wnętrzach, które optycznie powiększą.
Źródło: http://szklarzokuniew.pl