śr.. paź 9th, 2024

Chociaż szklane balustrady są wyjątkowe w swojej prostocie, eleganckie i maksymalnie bezpieczne, wielu inwestorów nadal zastanawia się nad ich wyborem. Wbrew pozorom jednak szklane balustrady, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne, coraz częściej wygrywają w starciu z wyrobami z innych materiałów, takich jak drewno czy metal. Co sprawia, że szkło jest tak popularne? I jakie wady i zalety niesie za sobą takie rozwiązanie?

Bezpieczeństwo i szklana elegancja

Szkło kojarzy nam się zazwyczaj z kruchymi i lekkimi dekoracjami, którymi okraszamy nasz dom, aby lśnił i cieszył oko. Wielu wyklucza je zatem z grona materiałów, które mogłyby stanowić o naszym bezpieczeństwie, uważając szkło za mało stabilne i niepewne. Nic bardziej mylnego! Szklane balustrady, zarówno wewnętrzne, jak i te montowane na naszych tarasach czy balkonach, są nie tylko bezpieczne, trwałe, ale i funkcjonalne i z łatwością dorównują wyrobom metalowym czy drewnianym tak pod względem jakości, jak i wytrzymałości. Materiał wykorzystywany do produkcji barierek jest bezpiecznym, hartowanym szkłem wzmacnianym specjalną folią, którą umieszcza się pomiędzy poszczególnymi taflami. Dzięki temu jest ono bardzo trudne do zniszczenia, a nawet, jeśli tak się stanie, szkło rozpada się na małe, nieostre kawałeczki, które przytrzymywane przez folię nie rozsypują się i nie stanowią zagrożenia dla użytkowników balustrady. Niewątpliwą zaletą barierek ze szkła jest też to, że nie posiadają one szczebli ani słupków, a więc mniejszych przestrzeni, co szczególnie docenią rodzice małych dzieci. Jeśli chodzi zaś o estetykę, to posiadacze szklanych balustrad na pewno zauważą, że szkło pozwala w prosty sposób doświetlić pomieszczenie, w którym zainstalowano barierki, oraz wprowadzić do niego poczucie przestronności i lekkości.

Szkło szkłu nierówne?

Wbrew pozorom szklane balustrady nie muszą być przezroczyste – warstwy folii umieszczanej pomiędzy taflami można barwić na dowolny kolor. Dodatkowo, oprócz szkła przezroczystego i gładkiego, możemy się zdecydować na szkło matowe lub takie o wypukłej strukturze. Jeżeli myślimy o balustradach zewnętrznych na balkon lub taras, a obawiamy się, że zanieczyszczenia powstałe pod wpływem czynników atmosferycznych będą tworzyły na powierzchni szkła nieestetyczne zacieki, możemy wybrać to pokryte niewidoczną dla oka mineralną substancją, która tworzy na powierzchni szkła ochronną barierę, na której zanieczyszczenia rozkładają się pod wpływem promieni UV.

Dla kogo?

Inwestorzy, którzy decydują się na wybór szklanych balustrad, doceniają je nie tylko za trwałość i dobrą jakość materiału, ale i za wyjątkową elegancję i subtelność szklanych wyrobów. Balustrady samonośne szklane idealnie wpisują się w nowoczesną i minimalistyczną architekturę wnętrz i wnoszą do nich prostotę i funkcjonalność. Nie bez przyczyny zatem tak często widywane są w takich obiektach użyteczności publicznej, jak biurowce, galerie handlowe czy muzea. Ich zastosowanie pozwala nie tylko nie burzy harmonii całego wnętrza, ale i optycznie powiększa przestrzeń – szklane tafle nie zatrzymują na swojej powierzchni światła i nie zasłaniają innych elementów architektury budynku. Nie dziwi zatem, że szklane balustrady coraz częściej są wybierane do domów prywatnych – jako urozmaicenie nowoczesnego i prostego wnętrza oraz zabezpieczenie balkonów czy tarasów.

Czystość w zasięgu ręki

Szklane balustrady, choć z reguły nastawione na codzienną eksploatację i narażone za różnego rodzaju zabrudzenia i zanieczyszczenia, wcale nie muszą sprawiać kłopotów pielęgnacyjnych. Wbrew pozorom sposób ich pielęgnacji nie różni się niczym szczególnym od standardowego czyszczenia okien czy luster w naszych domach. Transparentna tafla szkła może wprawdzie uwydatniać zacieki czy przypadkowe ślady, ale wystarczy mokra ściereczka i zwykły detergent, aby się ich pozbyć.

Za jaką cenę?

Ostateczna cena balustrad, bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane, zawsze zależy od konkretnego projektu, a więc jakości i ilości tworzywa, które zostały wykorzystane do realizacji inwestycji. W przypadku balustrad wykonanych ze szkła trzeba się jednak liczyć z tym, że ceny najprostszych projektów będą się zaczynały od 1000 zł za metr bieżący.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne