pon.. cze 24th, 2024

Transport lotniczy jest jedną z bardziej rozwiniętych form przewozu ładunku. To, co czyni go wyjątkowym, to szybki okres realizacji zamówienia z praktycznie dowolnego miejsca na świecie zapewniający szybki transfer międzynarodowy oraz międzykontynentalny. Co zatem powinno się wiedzieć o transporcie lotniczym oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej firmy zajmującej się transportem lotniczym?

Transport lotniczy – wady i zalety

Na samym początku należy wspomnieć, że transport lotniczy charakteryzuje się wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem przewozu. Ryzyko niepowodzenia jest znikome, dlatego też decydując się na wybór tego typu środka transportu zyskuje się pewność, że transport dotrze na czas. Kolejną zaletą jest także regularność związana z kursowaniem samolotów transportowych – zestawiając je chociażby z transportem morskim okres dostarczenia towaru deklasuje pozostałe możliwości. Na uwagę zasługuje także mobilność, bowiem szeroko rozwinięta sieć lotnisk pozwala nadać bądź odebrać towar z praktycznie każdego miejsca na ziemi. Oprócz tego samoloty tworzą idealne warunki związane z transportem towarów – zarówno tych wrażliwych jak żywność, jak i pozostałych grup produktów, które wymagają zachowania szczególnych warunków transportowych. To z kolei czyni transport lotniczy bezpiecznym rozwiązaniem, które zapobiega ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym powstałym przy transporcie. W kabinach transportowych znajdujących się wewnątrz samolotu panują ściśle określone warunki, dlatego też na próżno tam szukać wilgoci lub innych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić towar.

Spedycja lotnicza to także ograniczenia

Z racji określonej budowy samoloty posiadają też ograniczoną ładowność, która eliminuje możliwość przewożenia wszystkich  ładunków. W przypadku transportu lotniczego wyróżnia się pewne grupy towarów, które nie pozwalają na ich transport. Dodatkowym ograniczeniem jest także sam transport, bowiem samolot powinien poruszać się w bezpiecznych i dobrych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo w przypadku sporej ilości produktów, które z racji konstrukcji nie będą mogły zostać wysłane w jednym transporcie istnieje konieczność zlecenia drugiego transportu, który sprawia, że koszty operacji zostają zdublowane.

Decydując się na transport lotniczy trzeba brać pod uwagę pewne ryzyko, które nie jest winą przewoźnika lub firmy spedycyjnej. Transport drogą powietrzną jest wskazany przy określonych grupach produktów, które wymagają szybkiego transportu na dużą skalę, ale i nie tylko. Samoloty z powodzeniem mogą tworzyć łańcuch dostaw biorący udział w transporcie multimodalnym i resztę trasy na lądzie pokonać pojazdami ciężarowymi. Każdy środek transportu posiada swoje zalety oraz wady – w przypadku transportu towarów drogą powietrzną możliwości oferowane przez samolot to szybki czas dostawy, zaawansowana infrastruktura lotniskowa oraz magazynowa, możliwość importu bądź eksportu towaru z i do wybranego miejsca na świecie.

Wybierając odpowiednią firmę spedycyjną należy kierować się jej doświadczeniem oraz opiniami klientów, którzy mieli okazję korzystać z jej usług. Decydując się na transport lotniczy u sprawdzonego spedytora klienci zyskują kompleksową usługę począwszy od sporządzenia odpowiedniej dokumentacji przewozowej i celnej po wszelkie procesy związane z transportem i dostawą towaru do klienta.

Nieustanny postęp technologiczny sprawia, że samoloty są bardzo bezpieczne i zapewniają coraz szybszy czas transportu. Stale zwiększająca się infrastruktura lotniskowa sprawia, że ładunki transportowane samolotami docierają coraz bliżej miejsc docelowych, co zasadniczo skraca czas transferu. 

Transport lotniczy jest popularną formą transportu – jego zalety to szybki termin realizacji usługi oraz możliwość wymiany handlowej z dowolnym krajem na świecie. Jest to sprawdzone rozwiązanie w przypadku określonej grupy towarów, które wymagają szybkiej dostawy do klienta. Wybierając sprawdzoną firmę spedycyjną klient otrzymuje gwarancję, że spedytor opracuje usługę dostosowaną do jego potrzeb, zapewniając jej całkowitą kompleksowość i przejrzystość.

Źródło: Symlog Warszawa – spedycja międzynarodowa