pon.. cze 17th, 2024

Różnorodne projekty budowlane wymagają wykorzystania ciężkiego sprzętu, takiego jak równiarki, koparki, spychacze, dźwigi i inne urządzenia do transportu i podnoszenia. Często te ciężkie maszyny budowlane muszą być przenoszone z jednego miejsca budowy na drugie. Są one zwykle transportowane przez duże ciężarówki, a obciążenia przez nie generowane mogą być często o wiele większe, niż w trakcie przewodu urządzeń i towarów o normalnym rozmiarze. Jak zatem wybrać firmę przewozową, która pomoże nam z tym zadaniem?

Kluczowe mocowanie

Ze względu na rozmiar i gabaryty, transport ciężkiego sprzętu budowlanego wymaga specjalnego przygotowania i wielkiej uważności.  Przewożenie ciągników, dźwigów, wózków widłowych lub innego dużego sprzętu przemysłowego wymaga specjalistycznej wiedzy.

Aby upewnić się, że ładunek jest niezagrożony w transporcie przewoźnik powinien użyć pasów lub łańcuchów w celu bezpiecznego i odpowiednio przymocowania do przyczepy. Powinien też sprawdzić, czy ładunek nie jest w stanie się poruszyć lub przesunąć, co może doprowadzić do wypadku, a także zadbać o odpowiednie wypoziomowanie, które sprawi, że transport nie będzie chybotać się lub nie będzie miał zbyt dużego obciążenia.

Profesjonalne przygotowanie – taka firma nie zawiedzie

Maszyny budowlane są coraz bardziej złożone i wyrafinowane i wymagają specjalistycznej opieki podczas transportu. Często konieczne jest przemieszczenie nie pojedynczych maszyn, ale całej floty. Proces ten wymaga: zabezpieczanie ładunku maszyn podczas transportu, sprawne ładowania maszyn, bezpiecznego transportu do miejsca przeznaczenia, a także ewentualnego składowania, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego przewoźnika. Profesjonalne firmy transportowe dysponują odpowiednimi narzędziami i wyposażeniem, które zapewnia, że ładunek jest właściwie załadowany i rozładowany i że zostały podjęte wszystkie odpowiednie środki ostrożności.

Doświadczony przewoźnik wykorzysta łańcuchy, paski, zapięcia, klipsy, podnośniki, pręty podważające i inne narzędzia potrzebne do załadowania, wyładowania i wypoziomowania ładunku. Można też wymagać, że będzie regularnie kontrolować swój sprzęt i wymieniać go, gdy pojawią się oznaki zużycia i uszkodzenia.

Załadunek i rozładunek – ważny element przewozu maszyn budowlanych

W zależności od rodzaju, maszyny wymagają ładowania za pomocą dźwigu lub podnośnika. Zapewnienie profesjonalnej obsługi zleceń i przestrzeganie wszystkich standardów bezpieczeństwa jest konieczne. Brak odpowiednich zabezpieczeń grozi tym, że ktoś zostanie poważnie ranny lub nawet zabity podczas przenoszenia ciężkiego sprzętu.

Niektóre maszyny wymagają rozmontowania przed transportem. Aby uniknąć ewentualnego ryzyka napraw po transporcie, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie poszczególnych części. Wszyscy pracownicy firmy przewozowej powinni też przejść intensywne szkolenia i stale poszerzać swoją wiedzę w zakresie transportu ciężkiego sprzętu.

Profesjonalni przewoźnicy posiadają wszystkie wymagane certyfikaty. Dzięki doświadczeniu są w stanie zaplanować trasę, która umożliwia przewóz ciężkiego i wielkogabarytowego sprzętu i pozwoli bezpiecznie dotrzeć do miejsca przeznaczenia.

Co przewoźnik musi wiedzieć, aby zapewnić bezpieczny przewóz maszyn

Przed skontaktowaniem się z firmą przewozową upewnij się, że masz wszystkie informacje, które są kluczowe dla przewoźnika, a są to:

 1. liczba sprzętów budowlanych, które będą transportowane;
 2. nazwa, marka i model każdej maszyny;
 3. wymiary każdej maszyny, tj. wysokość, szerokość, długość i waga;
 4. adres nadawcy i odbiorcy maszyn;
 5. data transportu.

Zanim zlecisz, sprawdź przewoźnika

Przy przewozie tak drogiego sprzętu masz prawo mieć wysokie oczekiwania odnośnie norm bezpieczeństwa, które zagwarantują, że maszyny dotrą we wskazane miejsce bezpiecznie i na czas. Jak zatem wybrać odpowiedniego dostawcę usług transportowych maszyn budowlanych?

 1. Zapytaj go o doświadczenie.
 2. Sprawdź rejestr bezpieczeństwa.
 3. Upewnij się, że maszyny są prawidłowo licencjonowane.
 4. Upewnij się, że firma transportowa jest ubezpieczona.
 5. Zapytaj o referencje klientów.
 6. Nie wahaj się zadać żadnych pytań.
 7. Upewnij się, że uzyskałeś szczegółowe informacje na temat transportu.

Upewnij się, że wszystko jest jasno określone w umowie świadczenia usług transportowych, żebyś nie musiał się martwić o to, czy świadczeniodawcy rozumieją twoje oczekiwania dotyczące tego konkretnego projektu. Upewnij się także, że cena jest jasno określona i w jaki sposób należy uiścić płatność.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS