sob.. lip 20th, 2024

Szybkie przesyłanie materiałów sypkich jest we współczesnym przemyśle właściwie koniecznością. Skutecznym sposobem na zrealizowanie tego celu jest transport pneumatyczny. Na czym dokładnie on polega i dlaczego warto na niego postawić?

Jak funkcjonuje transport pneumatyczny?

Każda instalacja pneumatyczna wykorzystuje do przemieszczania surowca zasadę powstawania różnicy ciśnień, które jest odmienne na początku i na końcu przesyłu. W ten sposób możliwe jest efektywne transportowanie różnorodnych materiałów, takich, jak chociażby chemikalia, materiały sypkie, czy też wszelkie półprodukty. Dzięki transportowi pneumatycznemu można również znacznie usprawnić cały proces produkcyjny. Daje on bowiem możliwość błyskawicznego dostarczenia materiałów do zakładu produkcyjnego. Współcześnie to rozwiązanie wykorzystywane jest z powodzeniem zresztą nie tylko podczas samego przesyłania materiałów, ale również w trakcie rozładunku i załadunku materiałów sypkich na statki, czy też cysterny. Warto także dodać, że pneumatyczne przesyłanie produktów odbywa się nie tylko szybko, ale również bardzo ekonomicznie.

Rodzaje transportu pneumatycznego

Zasadniczo transport pneumatyczny można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich opiera się na systemie ssącym, zwanym inaczej również podciśnieniowym. Obecnie ten rodzaj z powodzeniem wykorzystywany jest najczęściej w stosunkowo niewielkich przedsiębiorstwach, gdzie realizowany jest transport na niewielkie odległości. Jak sama nazwa wskazuje, w systemie ssącym powietrze jest zasysane do środka, co niweluje ryzyko wycieku nawet w momencie wystąpienia nieszczelności w obrębie całej instalacji. Drugą z możliwości jest z kolei transport tłoczący, zwany również nadciśnieniowym. Z reguły jest on znacznie częściej wykorzystywany, gdyż przy jego pomocy można realizować transport nawet na duże odległości. W modelu tym źródło powietrza znajduje się na początku instalacji, natomiast rolę urządzenia zasypowego spełnia zasilacz w odmianie śluzowej, lub komorowej.

Transport pneumatyczny – dlaczego warto?

Wykorzystywanie transportu pneumatycznego niesie wiele korzyści. Wśród najważniejszych zalet należy wymienić przede wszystkim możliwość pełnego zautomatyzowanie procesu przesyłania materiałów. Dodatkowo warto wspomnieć też o tym, że w czasie transportu produkty są znakomicie chronione przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby mieć na nie negatywny wpływ. Niestraszna zatem jest tu ani wilgoć, ani wysokie temperatury. Istotną zaletą jest także wysoki poziom efektywności, gdyż podczas realizowania transportu pneumatycznego do miejsca docelowego praktycznie nie dochodzi do strat materiałowych. Na koniec dodajmy, że tę metodę z powodzeniem można wykorzystać nawet w przypadku pracy z materiałami grożącymi skażeniem lub takich posiadających właściwości wybuchowe. Szybkość działania, bezpieczeństwo i optymalne koszty eksploatacji – tak w skrócie można byłoby zatem podsumować zalety transportu pneumatycznego.