sob.. wrz 14th, 2024

Każde nowe wydarzenie w życiu może być źródłem stresu, lęku i napięć. Wiedzą o tym rodzice, którzy mają za sobą wiele takich doświadczeń. Pozwala im to lepiej zrozumieć swoje dzieci – ich potrzeby, wymagania, a także trudne momenty. Jednym z nich może być rozpoczęcie nauki w szkole lub przenosiny do nowej placówki. Jak wspierać dziecko, jeśli widzimy, że początki są dla niego ciężkie i nie radzi sobie z nimi do końca? Co możemy zrobić, aby pomóc?

Zidentyfikuj problem

Jeśli zauważysz pogarszające się samopoczucie dziecka lub niechęć do chodzenia do szkoły, zacznij od delikatnej rozmowy. Spróbuj dowiedzieć się, co sprawiało dziecku trudności w ostatnim czasie. Przecież w szkole jest tyle zupełnie nowych rzeczy – to normalne, że na początku mogą się one wydawać przytłaczające. Ważne jest jednak zidentyfikowanie problemu. Być może dziecko czuje się samotne i nie ma kolegów w klasie? A może ktoś mu dokucza? Źródłem stresu może być także wybrany przedmiot lub nauczyciel.

Po prostu bądź

Czasami problemy i stres wynikają po prostu z kumulacji wielu nowych doświadczeń. Tak może być i w przypadku Twojego dziecka. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Bądź, wspieraj, informuj, że zawsze jesteś obok, niech dziecko widzi w Tobie oparcie i partnera do rozmowy. A zdarza się, że obecność i drobny gest, jak przytulenie czy wspólne wyjście do kina może przekazać więcej emocji niż słowa.

Źródło radości poza szkolnymi murami

Życie dziecka nie może ograniczać się wyłącznie do chodzenia do szkoły i odrabiania prac domowych. Powinno przynosić też wiele radości z realizowania pasji i zainteresowań. Co jeśli Twoje dziecko nie ma swojego ulubionego hobby? Pora je znaleźć! To idealny czas na próbowanie nowych rzeczy. Judo, taniec towarzyski, gimnastyka? Jazda konno, basen, zajęcia plastyczne? Możliwości są nieograniczone. A wszystkie pomogą dziecku adaptować się do rozmaitych, nowych sytuacji, które czekają je w życiu.

Zajęcia pozaszkolne nie są jednak tylko formą zagospodarowania czasu. To doskonała forma rozwoju dla dziecka, które w nowych miejscach kształci swoje umiejętności, ale także ma możliwość poznania rówieśników. Takie znajomości oparte na wspólnej pasji mogą z czasem przerodzić się w przyjaźnie, które są niezwykle ważne dla każdego dziecka. Jeśli syn lub córka będą mieli bliską sercu osobę, będzie im łatwiej przezwyciężyć wszystkie problemy – w szkole i nie tylko.

Profesjonalne wsparcie

Życie pisze różne scenariusze, jako dorośli doskonale o tym wiemy. Nawet jeśli sobie z czymś nie radzimy, nigdy nie jest to powód do wstydu. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem może okazać się poradnia psychologiczna. Podczas wizyty psycholog dziecięcy zapewni dziecku wyjątkowy komfort i da przestrzeń do podzielenia się wszystkimi zmartwieniami. Często problem nie jest bardzo złożony i wystarczy kilka wizyt, aby dziecko mogło nauczyć się odpowiednich technik radzenia sobie z emocjami i nauczyło zarządzania stresem.

Trudne początki dziecka w szkole są momentem wymagającym wiele empatii i zaangażowania ze strony rodzica. Pamiętaj jednak, że nie jesteś profesjonalistą i zaproponowanie dziecku rozmowy z psychologiem nie jest przyznaniem się do porażki, a raczej świadczy o zaangażowaniu i chęci pomocy. Warto rozpocząć delikatnie od rozmowy, a następnie przejść do kolejnych kroków. Jeśli nie zauważysz poprawy w nastroju i zachowaniu dziecka, psycholog dziecięcy z pewnością pomoże.