Usuwanie zębów to jeden z zabiegów dentystycznych, które budzą ogromny lęk u wielu osób. W rzeczywistości, większość dentystów decyduje się na ekstrakcję zęba w ostateczności, dopiero wówczas, gdy wszystkie inne sposoby leczenia zawodzą.
Na czym polega usunięcie zęba?
Ekstrakcja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu. Najpierw następuje zwichnięcie zęba, a następnie zerwanie więzadeł trzymających go w zębodole. Po zakończeniu zabiegu dziąsło zostaje oczyszczone i prawidłowo opatrzone. W miejscu usuniętego zęba powstaje rana, która wypełnia się krwią tworzącą skrzep. W zależności od zęba i stopnia trudności jego usunięcia, zabieg wykonuje dentysta lub chirurg przy pomocy specjalnych szczypców. Przed przystąpieniem do działania lekarz zobowiązany jest do przeprowadzenia wywiadu zdrowotnego z pacjentem. Konieczne jest również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Usunięcie zęba przeprowadzane jest zwykle w znieczuleniu miejscowym.
Kiedy wyrwanie zęba jest koniecznością?
– zęby, które sprawiają ból i przez swoje umiejscowienie w jamie ustnej uniemożliwiają przeprowadzenie leczenia kanałowego
– zęby, które uległy przemieszczeniu
– urazy zęba (mocno uszkodzone korony)
– ząb zniszczony tkankami, który nie nadaje się na odbudowę protetyczną ani zachowawczą
– zęby, które w pełni się wykształciły, ale uległy „zatrzymaniu” w tkance kostnej szczęki (na przykład tzw. „zęby mądrości”)
– zęby dotknięte próchnicą, gdy niemożliwa jest ich odbudowa
– zęby, dla których jest niewystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej
– ostry stan zapalny
Przeciwwskazania do usunięcia zęba
– ząb znajduje się bezpośrednio w guzie nowotworowym bądź w jego pobliżu
– ząb usytuowany w naczyniaku krwionośnym
– opryszczka
– choroby krwi: białaczka, hemofilia, anemia
– nadczynność tarczycy
– niedobór żelaza i hemoglobiny
– skaza krwotoczna
– cukrzyca
– choroby serca
– nadciśnienie tętnicze
– zaawansowana ciąża (powyżej 3-ego miesiąca)
– miesiączka
Jak dbać o jamę ustną po zabiegu?
Po wykonanym zabiegu lekarz udzieli wszelkich potrzebnych informacji dotyczących właściwego dbania o jamę ustną po zabiegu. Zaleca się powstrzymanie od jedzenia i picia przez kilka godzin oraz unikanie zimnych, gorących produktów oraz palenia przez dobę po zabiegu. Gdy znieczulenie przestaje działać, warto sięgnąć po zimne okłady, które załagodzą nieco ból i zmniejszą opuchliznę. Lepiej unikać aspiryny i innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy, gdyż może on być powodem wzmożonego krwawienia. Przez kilka dni po zabiegu lepiej wybierać miękkie produkty takie jak kasze, zupy, gotowane warzywa lub ryż.
Po wyrwaniu zęba zaleca się jak najszybciej wstawić implant, gdyż zęby z obu stron zębodołu zaczynają przesuwać się w kierunku pustego miejsca. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia paradontozy, próchnicy i innych chorób przyzębia.
Powikłania po zabiegu
Jak każdy zabieg medyczny, wyrwanie zęba może wiązać się z pewnymi powikłaniami.
- suchy zębodół (zwany również zapaleniem kości zębodołu) jest jednym z najczęstszych i bardzo bolesnych powikłań po usunięciu zęba. Dotyczy ono około 1-4% pacjentów po ekstrakcji zęba i występuje najczęściej u osób po 40-tym roku życia. Pacjent odczuwa wówczas uciążliwy, pulsujący ból, który może z czasem narastać i promieniować do skroni lub ucha. Zdarza się, że węzły chłonne są powiększone, występuje zaburzenie smaku i nieprzyjemny zapach w ustach. W jamie po usuniętym zębie widoczna jest kość, niekiedy z resztkami skrzepu i tkanek martwiczych. Leczenie wymaga wyłyżeczkowania skrzepu z zębodołu i dobrania odpowiednich środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
- zbyt obfite krwawienie
- ropne zapalenie zębodołu
- ból i opuchnięcie rany
- niezupełnie usunięty ząb
Rana po wyrwanym zębie leczy się szybko, zwłaszcza u ludzi młodych. Warto poprosić w klinice stomatologii o przepisanie odpowiedniego antybiotyku, który znacznie zmniejszy możliwość występowania nieprzyjemnych komplikacji po zabiegu.