pon.. cze 17th, 2024

Coraz więcej osób zarzuca jedzenie mięsa. Powoli staje się to, mogę śmiało powiedzieć, modne. To rodzaj nowej subkultury. Powstają coraz to nowe restauracje, wegańskie i wegetariańskie, którym wiedzie się bardzo dobrze. Niektórzy odwiedzają je zapewne jednorazowo,  z ciekawości, ale stałych gości przybywa z dnia na dzień. I to nie tylko to. Kosmetyki, odzież, otwieranie oczu na los np. koni zaprzężonych do dorożek, zwierząt futerkowych i hodowlanych. Temat się rozrasta. Czy rzeczywiście stajemy się coraz bardziej empatyczni w stosunku do zwierząt czy to kwestia podążania za trendami?

Dobra zmiana

Statystyki mówią, że dzięki spadkowi popytu na mięso, w rzeźniach zostało zabitych setki milionów mniej zwierząt. Robi wrażenie. Dla mnie jako dla osoby, która od 12 lat nie je mięsa,  jest to informacja podnosząca na duchu. Świadomość wzrasta. Widzę, że ludzie zaczynają się przejmować co jedzą i jak to powstało. Mam tu na myśli także ekologiczną żywność. Aktualnie coraz rzadziej wegetarianie/weganie spotykają się ze swego rodzaju ostracyzmem. Jeszcze kilka lat temu reakcje otoczenia równały się z ironicznymi uśmieszkami i niewybrednymi komentarzami. Teraz często jest odwrotnie.

Liczne akcje społeczne na rzecz zwierząt, edukacja najmłodszych, chociażby przez ostatnio wydaną książkę, którą jestem zachwycona. To wszystko daje nadzieję, że to jednak nie jest płonny zryw, a realna przemiana w naszych głowach. Nie traktujemy już zwierząt przedmiotowo, zaczęliśmy zauważać, że one też czują.

Nawet jeśli motywacją do działania jest moda, wpływ otoczenia, nie uważam, że to coś złego. Wręcz przeciwnie. Budujące  jest, że ludzie świadomie podchodzą do życia i do tego czym jesteśmy, bo przecież popularna sentencja mówi, że jesteśmy tym, co jemy.

Szanuję także odmienne zdanie na ten temat i nie oblewam nikogo przysłowiową puszką czerwonej farby, ale staram się jak najlepiej wyjaśnić swoje stanowisko i pokazać, że taki styl życia nie łączy się z licznymi wyrzeczeniami. Tego rodzaju dieta pozwala również na spożywanie pysznych i przede wszystkim wartościowych dań.

Oby tak dalej, bo zaczynam na nowo wierzyć w ludzi.