pon.. cze 17th, 2024

Śmierć bliskiej osoby to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu, na który zazwyczaj nie da się odpowiednio przygotować. Gdy odchodzi członek rodziny lub bliski przyjaciel, trudno pogodzić się z tak bolesną stratą. Uroczystości pogrzebowe, choć przygnębiające, są formą pożegnania zmarłego i wyrażenia swojego szacunku do tej osoby, więc wzięcie w nich udziału jest bardzo ważne. Pogrzeb wymaga odpowiedniej oprawy, którą zazwyczaj stanowią kwiaty i funeralne elementy dekoracyjne. Nie zwróci to życia osobie, która odeszła, ale pozwoli pożegnać ją w godny sposób. Jakie wieńce pogrzebowe sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy!

Wiązanka z żywych kwiatów – czy to dobry pomysł?

Tradycjonaliści uważają, że na pogrzeb nie wypada przyjść ze sztucznymi kwiatami. Największą zaletą prawdziwych roślin jest niezwykły aromat, który roztaczają wokół. Zapach również pomaga stworzyć podniosły nastrój. Wiązanki z żywych kwiatów prezentują się majestatycznie, choć są zdecydowanie bardziej kruche i należy na nie uważać. Przystrojenie nagrobków żywymi kompozycjami to bardzo elegancki sposób na wyrażenie niewypowiedzianych uczuć i emocji. Współczesna florystyka pogrzebowa w Warszawie oferuje bardzo duży wybór żywego kwiecia, więc można zdecydować się na ulubione kwiaty zmarłej osoby, aby w ten skromny sposób ją uhonorować. Choć prawdziwe kwiaty zachowają swą witalność tylko przez określony czas, to jednak obecnie kwiaciarnie często stosują różnego rodzaju odżywki do kwiatów, aby dłużej wyglądały nienagannie.

Sztuczny wieniec – dlaczego warto wybrać?

Wiele osób, udając się na pogrzeb, wybiera praktyczne rozwiązanie, czyli bukiet ze sztucznych roślin. Imitacje prawdziwego kwiecia w dzisiejszych czasach wyglądają bardzo realistycznie i do złudzenia przypominają oryginalne kwiaty. Wieniec ze sztucznych kwiatów na pewno bardzo dobrze sprawdzi się w ekstremalnych warunkach, np. podczas obfitych opadów lub ostrej zimy. Zaletą sztucznych kwiatów jest ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Sztuczne wieńce mogą zdobić grób przez długi czas, nie tracąc swoich walorów wizualnych. Poza tym, nadają się do czyszczenia i wtórnego wykorzystania. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej rodzajów sztucznych kwiatów, więc żałobnicy mogą stworzyć niecodzienne kompozycje według autorskiego pomysłu.

Czym się kierować, kupując kwiaty na pogrzeb?

Współczesny zakład pogrzebowy przejmuje większość obowiązków osób pogrążonych w żałobie, dbając także o dobór kwiatów. Najczęściej proponuje się Klientom dwie wersje kwiatów: prawdziwe bądź sztuczne. Każdy powinien osobiście ocenić, które wiązanki są według niego odpowiednie. Wybór powinien być również dokonany zgodnie z zasobnością portfela. Zwykle sztuczne kwiaty są tańsze, aniżeli ich naturalne odpowiedniki, lecz wszystko zależy od wielkości wiązanki, liczby zastosowanych kwiatów oraz przybrania. Warto wiedzieć o tym, że najważniejsza jest pamięć o zmarłej osobie i szczery żal po jej stracie. Kwiaty są jedynie pięknym symbolem, lecz niezależnie od tego, jaki rodzaj wieńca pogrzebowego się wybierze, liczy się obecność i zaduma nad mogiłą ukochanego człowieka.