Wielu opiekunów czworonogów stresuje się kiedy zauważą, że zwierzakom wypada więcej sierści niż zwykle. Zaczynają się bacznie przyglądać pupilom i obserwują je w poszukiwaniu zmian w zachowaniu, które mogłyby zwiastować chorobę – często właściciele martwią się jednak na wyrost, ponieważ w wielu wypadkach przyczyna nadmiernego wypadania sierści jest zupełnie prozaiczna.
Wypadanie sierści a pora roku
Najczęściej opiekunowie obserwują wzmożone wypadanie sierści późną jesienią i wczesną zimą oraz wiosną. Jest to zjawisko absolutnie normalne i ma na celu dostosować okrywę wierzchnią czworonoga do zmieniających się warunków atmosferycznych, głównie temperatury. Zimą psy zrzucają lżejsze włosie, które zastępowane jest cieplejszym, stanowiącym znacznie lepszą izolację w warunkach niskich temperatur i mrozów, natomiast wiosną je gubią tak aby nie nagrzewać się zbytnio w ciepłych miesiącach letnich. W pozostałych porach roku psom także wypada sierść, jednak jej ilość powinna być niewielka.
Nadmierne wypadanie – czy to powód do niepokoju?
Nadmierne wypadanie sierści u psa, o ile nie jest związane ze zmianą warunków atmosferycznych, może stanowić sygnał, że należy baczniej przyjrzeć się diecie czworonoga. Bardzo często opiekunowie zmieniają karmę i nie zdają sobie sprawę, że pupil ma alergię na jeden ze składników, która manifestuje się właśnie poprzez problemy z włosiem i skórą. Do gubienia sierści może przyczyniać się także stres, na przykład nagła zmiana miejsca popytu czy długa rozłąka z właścicielem oraz niewłaściwa higiena (zbyt rzadkie kąpanie psa lub stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji). Jeśli jednak wypadaniu włosów towarzyszy zmiana zachowania czworonoga, apatia, osłabienie, czy osowiałość, może okazać się, że kontakt z weterynarzem będzie nieunikniony.
Jak sobie radzić z wypadającą sierścią?
Psie włosy znajdujące się na kanapie, dywanie, łóżku i podłodze to rzeczywistość każdego opiekuna psa. Idealnym rozwiązaniem aby pozbyć się nadmiarowej sierści, a jednocześnie zachować czystość w mieszkaniu, jest stosowanie szczotki dla psa. Na rynku obecnych jest bardzo dużo akcesoriów dla zwierząt, jednak najlepiej jest stosować produkty wysokiej jakości, najlepiej zbudowane z tworzyw które w całości podlegają recyklingowi. Warto zwrócić także uwagę funkcjonalność i estetykę szczotki – te najlepsze będą miały ząbki z miękkiego tworzywa, które będzie dokładnie zbierać sierść bez sprawiania psu dyskomfortu i będą idealnie dopasowane do dłoni, przez co nie będą się wyślizgiwać podczas czesania. Równie ważna jest ekologia – konieczny jest wybór szczotek wykonanych z bezpiecznych i trwałych jednocześnie materiałów, które są przyjazne dla właścicieli i zwierzaków.