pon.. cze 24th, 2024

Większość ludzi, kiedy słyszy słowo „dentysta”, od razu roztacza przed sobą wizję bólu. Tymczasem czasy się zmieniły, podobnie jak sposoby leczenia, a jeśli zmienić dodatkowo podejście do stomatologa już u dziecka, kontrola i leczenie zębów przestaną kojarzyć się głównie z cierpieniem. Co zrobić, aby kontrola ząbków nie była dla dziecka stresem?

  1. Pierwszą wizytę warto zorganizować w momencie, kiedy dziecko nie ma żadnych ubytków. Dobrze jest zaznaczyć lekarzowi, że dziecko jest w gabinecie stomatologicznym po raz pierwszy. Wtedy łatwiej będzie tak zorganizować czas wizyty, aby zapowiedź kolejnych nie łączyła się już na starcie ze stresem u dziecka.
  2. Opiekunowie nigdy nie powinni denerwować się opowiadając dziecku o stomatologu. Trzeba wytłumaczyć pociesze, co będzie robił lekarz, jednak unikając pewnych określeń jak „ból”, „niewygoda”, „krew”, czy „zastrzyk”.
  3. Dobrym rozwiązaniem przygotowującym dziecko na prawdziwą wizytę, jest zabawa w dentystę w domu. Dziecko w ten sposób poczuje się pewniej i spokojniej; będzie mogło lepiej zrozumieć, co się będzie podczas prawdziwej wizyty działo.
  4. Warto znaleźć stomatologa przyjaznego dziecku, który ma doświadczenie w pracy z najmłodszymi; to zwiększy prawdopodobieństwo, że dziecko zupełnie inaczej odczuje relację z dentystą, który wyda mu się kimś bardziej przyjaznym.
  5. Na pierwsza wizytę, podczas której będzie zastosowane leczenie, warto wziąć ze sobą ulubioną zabawkę dziecka lub książkę z często czytaną bajką. To zwiększy pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa u małego pacjenta. Czekając w poczekalni, można próbować oderwać uwagę dziecka od zbliżajacej się wizyty, rozmawiając na ulubione przez nie tematy

Najistotniejsze jest to, żeby nie demonizować stomatologa. Rozmawiając o nim z dzieckiem, trzeba przedstawić same plusy: to lekarz, który dba o zdrowe, piękne zęby i robi wszystko, by nikogo one nie bolały. Zawsze – czy to przygotowując na wizytę, czy już się na nią udając – należy uzbroić się w ogromną cierpliwość i spokój, aby nie pogłębiać możliwego stresu dziecka.