sob.. wrz 14th, 2024

Masaż może być wykonywany ręcznie bądź za pomocą przedmiotów, wody, a nawet ognia. Wraz z upływem czasu pojawia się coraz więcej metod masażu, które mają zwrócić uwagę klienta i zachęcić do wyboru właśnie tej konkretnej oferty. Najpopularniejszym rodzajem masażu – bazą do wszelkich pozostałych masaży ręcznych – jest wersja klasyczna, zwana także leczniczą.

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny charakteryzuje się określonym odgórnie przebiegiem. Pierwszym etapem jest zawsze głaskanie pacjenta, niezależnie od masowanej części ciała. Głaskanie jest również techniką, która przeplata wszystkie pozostałe oraz kończy cały masaż. Ma na celu oswojenie osoby z nowym procesem, uspokojenie organizmu oraz wstępne przygotowanie pacjenta. Czynność ta umożliwia również nawiązanie wstępnej więzi z daną osobą oraz określenie, jak reaguje ona na dotyk. Głaskanie oddziałuje wyłącznie na naskórek i skórę.

Drugą techniką jest rozcieranie. Rozcieranie wykonywane jest kolistymi ruchami, nie odrywając dłoni od ciała. Konieczne jest lekkie naciśnięcie skóry, aby nie wykonywać głaskania ruchami okrężnymi. Technika ta wpływa już na głębsze tkanki, a mianowicie na tkankę tłuszczową i podskórną. Celem tej techniki może być m.in. likwidacja blizn i przykurczy. Czynność działa także przeciwbólowo, uelastycznia torebki stawowe, więzadła i ścięgna, przyspiesza wchłanianie się krwiaków czy wysięków, a także zapobiega odleżynom.

Technika masażu

Po rozcieraniu następuje ugniatanie. Technika ta wymaga użycia większej siły, ponieważ ma za zadanie oddziaływać na tkankę mięśniową. Polega na przyłożeniu rąk masażysty do ciała, a następnie wykonanie unoszenia, uciskania oraz wyciskania tkanki mięśniowej. Czynność mocno oddziałuje na autonomiczny układ nerwowy, zwiększa elastyczność mięśni i ścięgien, zmniejsza napięcie mięśniowe, powoduje silne przekrwienie masowanego miejsca, a także stymuluje proces wymiany dwutlenku węgla oraz tlenu w tkance mięśniowej.

Ostatnimi technikami są: oklepywanie, wibracja oraz wstrząsanie. Uspokajają one organizm po całym masażu, dodatkowo usprawniają krążenie i przepływ limfy.

Masaż ma wiele zastosowań zdrowotnych. Często wspomaga leczenie wielu chorób, nawet tych przewlekłych. Odpowiednio wykonany masaż przyniesie efekty zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.