pon.. cze 17th, 2024

Marzysz o lataniu w przestworzach, ale nie możesz odważyć się na skok spadochronowy? Skorzystaj z lotów w tunelu aerodynamicznym!

Wyjątkowe uczucie swobodnego spadania nie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla osób skaczących ze spadochronem. Podobne doznania zapewnia tunel aerodynamiczny, który jest doskonałym wyborem dla każdego, kto chce przeżyć niezwykłą przygodę.

Czym są tunele aerodynamiczne? Jak odbywa się lot w aerotunelu? Ile trzeba będzie zapłacić za tego rodzaju usługę?

Pionowy tunel aerodynamiczny – co to jest?

Najczęściej tunel aerodynamiczny kojarzymy z badaniami aerodynamiki, ale warto wskazać, że konstrukcja tego rodzaju ma także inne zastosowanie.

Pionowe tunele aerodynamiczne powstały po to, aby pozwalać na imitowanie warunków swobodnego spadania, czyli spadania bez otwartej czaszy spadochronowej w trakcie skoku spadochronowego.

Aerotunel wyposażony jest wtedy w kilka dużych wentylatorów, które są w stanie rozpędzić strugi powietrza do prędkości wynoszącej nawet około 300 kilometrów na godzinę. Stojąca na ażurowej platformie wewnątrz tunelu osoba może wtedy unieść się w powietrze i poczuć się podobnie jak w trakcie swobodnego spadania.

Tunele aerodynamiczne przez długi czas używane były tylko przy szkoleniach spadochroniarskich, także grupowych ze względu na swoje rozmiary, ale obecnie coraz więcej z nich jest udostępnionych również dla osób niedoświadczonych i szukających niezapominanej rozrywki.

Jak lata się w tunelu aerodynamicznym?

Aby wziąć udział w locie, trzeba zarezerwować dla siebie tunel aerodynamiczny. To bardzo proste, ponieważ można zrobić to obecnie za pośrednictwem internetu.

W Warszawie lot w tunelu można zarezerwować pod adresem profly.pl. Profly – Flyspot to najnowocześniejszy aerotunel w Polsce, który prowadzi loty indywidualne i grupowe.

Po wybraniu odpowiedniego terminu uczestnik wydarzenia powinien pojawić się na miejscu z niewielkim wyprzedzeniem. Nie potrzeba żadnych badan lekarskich czy ćwiczeń. Uczestnik przed lotem bierze udział w krótkim przeszkoleniu informującym o przebiegu wydarzenia. Otrzymuje również odpowiednie wyposażenie – kombinezon, kask oraz gogle. Osoby z długimi włosami powinny je związać, ponieważ rozplątanie ich po wyjściu z tunelu aerodynamicznego może być trudne.

Uczestnik skoku nie musi obawiać się o swoje bezpieczeństwo – tunel aerodynamiczny pozwala na loty bez ryzyka, które dodatkowo odbywają się pod okiem instruktora znajdującego się wewnątrz tunelu.

Czas trwania lotu w tunelu aerodynamicznym to najczęściej 1,5 minuty, przy czym loty oferowane są jako wielokrotność tego okresu, na przykład 3 minuty. Może wydawać się, że to niewiele, ale w rzeczywistości to kilkukrotnie dłuższy czas niż swobodne spadanie podczas skoku spadochronowego w tandemie – wówczas spadanie to od 30 do 60 sekund.

Dodatkowym plusem w porównaniu ze skokami spadochronowymi jest możliwość wykupienia lotów w wielokrotności 1,5 minuty. W przypadku skoków spadochronowych konieczne jest wówczas kupno nowego skoku i wylecenie na odpowiednią wysokość samolotem. Tunel aerodynamiczny jest dzięki temu doskonałym miejscem do treningów dla skoczków spadochronowych.

Ile kosztują loty w tunelu aerodynamicznym?

Za lot w tunelu aerodynamicznym wcale nie zapłacimy tak dużo. Ceny rozpoczynają się już od około 200 złotych dla dziecka i od 250 złotych dla osoby dorosłej za dwa loty trwające łącznie 3 minuty. Można wykupić również większe pakiety lotów, na przykład pakiety rodzinne, które pozwalają na obniżenie kosztów jednokrotnego lotu.

Loty w aerotunelu są także doskonałym pomysłem na niecodzienny prezent dla bliskiej osoby, ponieważ nie wymagają żadnych szczególnych przygotowań ze strony uczestnika wydarzenia. Wystarczy wtedy wykupić voucher upominkowy, a obdarowana nim osoba będzie mogła sama wybrać dla siebie termin lotu.

Podsumowując, tunel aerodynamiczny to kapitalny wybór dla każdego, kto chciałby poczuć na własnej skórze swobodne spadanie. Rezerwację na lot w tunelu w Warszawie można wykonać już teraz całkowicie przez internet!