Obecnie coraz więcej osób boryka się z celiakią, czyli alergią na gluten lub też z nietolerancją glutenu, która nie ma podłoża w tej chorobie. Osoby takie w swojej codziennej żywności powinny unikać glutenu, dlatego sięgają między innymi po makaron bezglutenowy. To dla nich bezpieczniejsza i znacznie zdrowsza alternatywa. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, z czego powstaje makaron bezglutenowy i przez kogo może być spożywany.
Czym w ogóle jest gluten?
Zanim przejdziemy do informacji o makaronie bezglutenowym, warto trochę lepiej zrozumieć, czym jest gluten. To składnik produktów spożywczych pochodzenia roślinnego, który jest mieszanką białek. Spotykamy go między innymi w ziarnach zbóż takich jak żyto, pszenica i jęczmień, czyli głównych surowców używanych do produkcji pieczywa i makaronów na szeroką skalę. Gluten w połączeniu z wodą tworzy lepką substancję, która nadaje ciastu elastyczności, dzięki czemu jest on bardzo ceniony w branży gastronomicznej. Większość osób go toleruje, jednak jego nadmiar może działać negatywnie na ich organizm. Coraz częściej stwierdza się jednak nietolerancję na ten składnik pokarmowy. Wówczas niezbędne jest wprowadzenie diety bezglutenowej, w której znajdować się będzie określone pieczywo oraz między innymi makaron bezglutenowy.
Najpopularniejsze makarony bezglutenowe
Produkty bezglutenowe, w tym makarony, mogą powstawać między innymi z ryżu, gryki, soi, czy też kukurydzy. Największą popularnością cieszy się makaron z mąki kukurydzianej, który jest również powszechnie dostępny. W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziecie również makarony, które powstają z mieszanek wspomnianych wcześniej mąk. Poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych rodzajów makaronów bezglutenowych:
- makaron ryżowy – powstaje z połączenia mąki ryżowej i wody, dzięki czemu jest bardzo dietetyczny. W swoim składzie praktycznie nie ma tłuszczu, a jednocześnie zawiera wolno trawione węglowodany złożone, dzięki czemu uczucie sytości pozostaje na dłużej. Ponadto w jego składzie znajdziecie potas, magnez, żelazo i witaminy z grup E i B.
- makaron sojowy – powstaje z mąki sojowej i po ugotowaniu uzyskuje konsystencję galarety. Nie ma glutenu w składzie. Posiada za to bardzo duże ilości białka, błonnika oraz zdrowe tłuszcze. Mianem makaronu sojowego bardzo często nazywany jest również makarony chińskie, które powstają ze skrobi grochu, fasoli mung, batatów lub ziemniaków.
- makaron kukurydziany – najbardziej popularny makaron bezglutenowy, który może przybierać różne formy. Doskonale nadaje się do codziennego użytku w kuchni. Powstaje z mąki kukurydzianej, przez co ma więcej błonnika niż tradycyjne makarony oraz jest bogaty w witaminy B, A i E, a także składniki mineralne. To również bardzo dobry makaron dla dzieci.
- makaron gryczany – ten makaron bezglutenowy powstaje na bazie mąki gryczanej i ma charakterystyczną ciemną barwę. Posiada wiele minerałów, błonnik pokarmowy oraz potas i magnez. Jednocześnie jego spożywanie na co dzień nie zakwasza organizmu, co jest dodatkowym atutem makaronu z gryki.
Bezglutenowe makarony z warzyw
Współcześnie coraz bardziej popularne i powszechnie dostępne stają się makarony bezglutenowe z warzyw. W domowych warunkach wystarczy odpowiednio pokroić cukinię, marchew lub bataty, by go uzyskać. Z drugiej strony, dostępny jest również na sklepowych półkach. To bardzo zdrowy i bezpieczny w spożywaniu makaron, który z powodzeniem można zarekomendować każdemu, nie tylko osobom z nietolerancją glutenu. Jeżeli interesuje Was wysokiej jakości zdrowa żywność, sklep online będzie doskonałym miejscem do robienia zakupów spożywczych.