sob.. wrz 14th, 2024

Podolog to osoba, która weryfikuje i dba o zdrowie stóp. Nie jest to jednak zbyt popularny zawód w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że specjaliści od stóp mają coraz więcej klientów, gdyż duża część populacji skarży się na choroby stóp. Pamiętajmy, że podolog nie jest jednak lekarzem.  Zajmuje się pielęgnacji stóp u osób zdrowych zagrożonych zmianami na stopach, a także chorych, których stopy  zagrożone są zmianami wynikających np. następstw długotrwałej cukrzycy, niewydolności układu krwionośnego, dziedzicznych lub nabytych deformacji stóp i palców. Zawód ten wykształcił się w z zawodu pedicurzysty właśnie dla podkreślenia innego traktowania problemów stóp, niż tylko dbanie o ich wygląd.

Kim jest podolog?

Słowo to pochodzi z języka greckiego. W Niemczech, Francji, czy Szwajcarii zawód cieszy się dużą popularnością, a specjaliści oczywiście pokaźną klientelą, jednak w Polsce niestety dziedzina ta nadal raczkuje i większość osób nie potrafiłaby nawet wskazać, czym zajmuje się ten specjalista. Chociaż podolog nie jest lekarzem, to współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak flebolog, dermatolog, chirurg czy diabetolog. Przed udaniem się do danego podologa, warto sprawdzić jego doświadczenie i wykształcenie.

Jakie zabiegi wykonuje podolog?

Jest to specjalista, który wykrywa i rozpoznaje zmiany patologiczne w obrębie dolnych kończyn. Dobiera również odpowiedni rodzaj terapii i środki, jakich należy stosować do regeneracji stóp. Sprawia, że stopy wracają do swojego prawidłowego wyglądu. Podolog wykonuje takie czynności, jak:

  • obcinanie paznokci,
  • szlifowanie paznokci,
  • korygowanie paznokci,
  • usuwanie odcisków, modzeli,
  • usuwanie zgrubień, pęknięć,
  • korygowanie wrastających paznokci,
  • informowanie klienta o czynnościach, jakie należy wykonywać w celu regeneracji paznokci.

Jak wygląda wizyta u poodolga?

Najczęściej wizyta u podologa trwa około godziny. Nie trzeba do niej specjalnie się przygotować. Warto zadbać o higienę stóp, ale lepiej nie stosować przed wizytą żadnych maści, balsamów, czy kremów.

Na początku podolog dowiaduje się o trybie życia, stanie zdrowia i problemach pacjenta. Interesują go głównie choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, RZS, a także choroby układu krążenia i układu kostno-stawowego.

Zabieg odbywa się w warunkach gabinetu lekarskiego z użyciem sterylnych narzędzi, bardzo często jednorazowych.

Przed zabiegiem nie stosuje się, popularnego w gabinetach pedicurzystów, moczenia stóp w celu zmiękczenia naskórka. Do usuwania zrogowaciałego służy frezarka. Za jej pomocą skutecznie przeprowadza się zabieg na stopach bez ryzyka uszkodzeń skóry właściwej, co jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów zmagających się z cukrzycą czy chorobami układu krążenia.

Podolog używa także skalpela, dłuta czy specjalistycznych frezów do usuwania odcisków czy modzeli i brak wcześniejszego moczenia i zmiękczenia skóry pozwala na wykonanie tych zabiegów bezpiecznie.

Obcinane są paznokcie i korygowany kształt, tak, by zapobiegać ich wrastaniu.

W przypadku wrastających paznokci, stanów zapalnych wałów paznokciowych wykonywane są specjalistyczne zabiegi z zakładaniem klamer, czy tamponad. Przy zmianach brodawkowych (kurzajki) stosowane są inne metody, np. laserowe ich niszczenie.

Na zakończenie proponowane są kosmetyki do pielęgnacji stóp.

Podczas wizyty podolog edukuje pacjenta o sposobach pielęgnacji stóp. Może zaproponować korektę chodu za pomocą specjalistycznych wkładek do butów. Skieruje też pacjenta do lekarza dermatologa, chirurga, flebologa, diabetologa, czy innej specjalności w przypadku, gdy jego interwencja jest konieczna.

Inspirowane: centrumflebologii.pl – zapalenie żył objawy