pon.. cze 24th, 2024

Wybór odpowiedniej zabawki dla niemowlaka to wyzwania dla wielu rodziców. Oferta zabawek dostępnych na rynku jest olbrzymia, wszystkie kuszą kolorem i dźwiękiem. Nic dziwnego, że poszukiwanie tej, która zajmie maluch na dłużej jest tak trudne.

Etap rozwoju dziecka

To pierwsza, kluczowa kwestia. Oczywiście, każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego zabawka powinna zostać dostosowana do umiejętności konkretnego malucha. Dziecko do 3 miesiąca z uwagą obserwuje świat, niestety nie widzi jeszcze zbyt wiele, bo nie przewraca się na boki. Idealną zabawką dla niego będzie coś, co zawiśnie nad jego głową i będzie się bujało umożliwiając wodzenie wzrokiem. Warto pamiętać, że mnogość kolorów wcale nie przyciągnie uwagi dziecka, które potrafi odróżnić tylko kontrasty.

Jeśli niemowlę potrafi już się przekręcać i trzymać sztywno główkę, świetnie sprawdzą się zabawki lub książeczki kontrastowe. Dla ząbkującego malucha doskonałym prezentem będzie po prostu gumowy gryzak, który przyniesie ulgę w tych trudnych chwilach. Każda zabawka powinna zawierać wskazówki, ostrzeżenia oraz informację dotyczącą miesiąca życia dziecka, dla którego została przeznaczona.

Bezpieczeństwo

Wszystko, co znajduje się w rękach niemowlaka poznającego świat, zanim zdobędzie jego zainteresowanie, trafia do buzi. Dlatego zabawka dla malucha nie może zawierać małych elementów, ostrych krawędzi, być pomalowana nieodpowiednią farbą lub wykonana z niewłaściwych materiałów. Dlatego dobrym wyborem są zabawki ekologiczne. Bezpieczne zabawki posiadają liczne certyfikaty i atesty, które łatwo można sprawdzić w opisie albo na opakowaniu. Zabawki wyprodukowane w Unii Europejskiej są bezpieczniejsze, ponieważ normy unijne są znacznie bardziej restrykcyjne od azjatyckich.

Dobra zabawka rozwija

Idealna zabawka to taka, która pobudzi malucha do aktywności. Wiele zabawek często dostarcza dziecku gotowych rozwiązań, przez co czyni je biernym. Dlatego warto szukać takiej zabawki, która jednocześnie będzie uczyła i rozwijała w trakcie zabawy. Powinna rozwijać koordynację, myślenie logiczne i przestrzenne, kreatywność. Im prostsza, tym więcej zmysłów zostanie pobudzonych do zabawy. Niemowlak nie potrzebuje grających, piszczących i jeżdżących zabawek, wręcz przeciwnie – mogą one przestymulować dziecko, przez co będzie rozdrażnione. Szukaj czegoś, co ma niecodzienną strukturę, jest małe, lekkie i składa się z kilku elementów.

Gdzie znaleźć idealną zabawkę?

W poszukiwaniu tej jedynej zabawki, należy wybrać sklep z szerokim asortymentem, np. Świat Zabawek. To najpopularniejszy sklep z zabawkami w Zakopanem, zlokalizowany w Centrum Handlowym Krupówki 40. Zapewnia nie tylko produkty najwyższej jakości, ale również profesjonalną obsługę, która służy radą podczas każdych zakupów. Znajdziesz tu zabawki ekologiczne, marki znane na całym świecie, a także prawdziwe perełki, których prostota i funkcjonalność zachwycają nawet najbardziej wymagających.