sob.. wrz 14th, 2024

Implanty stomatologiczne to nic innego jak wszczepy mające posłużyć jako substytut brakujących zębów. W zależności od braków w naszym uzębieniu możemy zdecydować się na pojedynczą koronę lub wykonanie mostów. Z uwagi na inwazyjny charakter zabiegu wszczepiania implantów, wielu pacjentów ma obawy związane z jego bolesnością. Wbrew pozorom podczas wizyty u stomatologa będziemy narażeni na znacznie mniejszy dyskomfort niż przykładowo przy zabiegu usunięcia zatrzymanej ósemki. Protetyka stomatologiczna charakteryzuje się bowiem w pełni bezpiecznymi i stosunkowo bezbolesnymi procedurami.

Jak przebiega proces wszczepiania implantów?

Zanim lekarz zdecyduje się założyć implanty zębowe, musi przeprowadzić dokładny wywiad ze swoim pacjentem. Celem takiej procedury jest zdobycie informacji dotyczących jego stanu zdrowia, występowania wszelkich chorób, przyjmowania leków oraz warunków anatomicznych wewnątrz jamy ustnej. Oprócz tego stomatolog będzie chciał poznać przyczynę powstania ubytków w uzębieniu oraz zweryfikować oczekiwania pacjenta. Oprócz rozmowy, w gabinecie wykonuje się zazwyczaj badania stomatologiczne oraz analizuje się zdjęcia rtg. Pozwala to bowiem wykryć ewentualne źródła zakażenia. Na tym etapie ustala się również, jakie implanty zębowe mają zostać wszczepione.

Przed zabiegiem lekarz wykonuje miejscowe znieczulenie. Z tego względu pacjent odczuwa jedynie nieprzyjemne wibracje podczas nawiercania otworów pod każdy implant zęba. Wszczepienie pojedynczej śruby trwa zwykle od 15 do 30 minut. W przypadku dużej ilości brakujących zębów lub konieczności przeprowadzenia zabiegów poprawiających warunki kostne, procedura ta może potrwać nawet kilka godzin. Ze względu na fakt, iż każdy implant jest sterylny, nie musimy się martwić o wystąpienie ewentualnego zakażenia. Pełne bezpieczeństwo naszego organizmu zapewnia także dodatkowa osłona antybiotykowa. Sam zabieg sprowadza się do przecięcia dziąsła, odsłonięcia kości wyrostka zębodołowego oraz wywiercenia otworu pod implant zęba. Po jego wkręceniu pozostaje pokryć go dziąsłem i zaszyć ranę. Szwy można usunąć po ok. 2 tygodniach. Z kolei proces osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością pacjenta zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy. Jest to uzależnione przede wszystkim do tego, czy protezy były wszczepiane do żuchwy, czy do szczęki.

Gdy proces gojenia dobiegnie końca, trzeba udać się do gabinetu stomatologicznego, aby lekarz mógł odsłonić implanty zębowe i założyć na nie specjalne śruby gojące. Pozwalają one nie tylko znacznie przyspieszyć proces gojenia się dziąsła wokół implantu, ale również wymodelować jego odpowiedni kształt pod przyszłą koronę protetyczną. Po pobraniu wycisku stomatologowi pozostaje zamocować sztuczny ząb. Przytwierdza go do implantu przy użyciu łącznika. W rezultacie uzyskujemy ząb, który nie odbiega swoim wyglądem, czy też kształtem od reszty uzębienia.

Bezbolesny charakter zabiegu wszczepiania implantów

Dzięki znieczuleniu miejscowemu pacjent nie doświadcza bólu podczas zabiegu. Lekarz powinien jednak upewnić się, czy podał wystarczającą dawkę środka znieczulającego. W przeciwnym razie możemy odczuć drobne dolegliwości bólowe po rozpoczęciu wszczepiania implantów. Warto podkreślić, że jest to zabieg wymagający niezwykłej precyzji i doświadczania. Konieczne jest bowiem takie umiejscowieni sztucznego zęba, aby pozwalał na bezurazowe przenoszenie siły żucia. Powinien także pasować pod względem estetycznym do reszty uzębienia. Aby uniknąć komplikacji, pacjent musi utrzymywać w miarę stabilną pozycję podczas trwania zabiegu. Znieczulenie eliminuje oczywiście problem bólu podczas wszczepiania implantów stomatologicznych, ale możliwe jest występowanie dyskomfortu w większym odstępie od zabiegu. Oprócz doustnych leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza można również stosować zimne okłady, które nieco uśmierzą wszelkie dolegliwości.

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, który obejmuje wszelkie zabiegi umożliwiające uzupełnianie ubytków w uzębieniu. Podczas zabiegów, takich jak wszczepianie implantów zębowych, dentyście stosują znieczulenie miejscowe, gdyż ten sposób dyskomfort odczuwany podczas zabiegu zostaje zredukowany do minimum. Jeżeli zależy nam szybkim i solidnie przeprowadzonym zabiegu, najlepiej wybrać się do renomowanego gabinetu stomatologicznego.