sob.. wrz 14th, 2024

Odkurzacze ekstrakcyjne to urządzenia profesjonalne przeznaczone do czyszczenia powierzchni, zwłaszcza dywanowych i tapicerowanych. Są to odkurzacze o innej budowie niż tradycyjne odkurzacze przeznaczone do użytku wyłącznie w gospodarstwach domowych. Jakie są zalety stosowania odkurzacza ekstrakcyjnego?

Czym wyróżniają się odkurzacze ekstrakcyjne?

Odkurzacze ekstrakcyjne to funkcjonalne i działające kompleksowo urządzenia, które radzą sobie z brudem, piorą i dokładnie osuszają powierzchnię. Czyszczenie ekstrakcyjne składa się z kilku faz:

  • Gruntownego odkurzenia powierzchni.
  • Odplamiania i szczotkowania materiału.
  • Czyszczenia wstępnego, czyli rozpuszczenia brudu wstępnym spryskaniem czyszczonej powierzchni.
  • Prania zasadniczego, czyli płukania materiału przy użyciu wody wzbogaconej o specjalny środek do prania. Woda jest natryskiwana pod ciśnieniem, przy wykorzystaniu pompy. Jednocześnie odbywa się jej odsysanie, które wypłukuje zanieczyszczenia uwolnione w fazie czyszczenia wstępnego.

Odkurzacz ekstrakcyjny jest bardzo funkcjonalnie zbudowany. Posiada zwykle dwa pojemniki. W jednym dochodzi do oddzielenia zanieczyszczeń od wyssanego powietrza. W drugim z kolei znajduje się woda ze środkiem chemicznym, który służy do czyszczenia. Skuteczną pracę pod ciśnieniem zapewnia pompa wysokociśnieniowa.

Zalety stosowania odkurzacza ekstrakcyjnego

Największą zaletą jest bardzo duża skuteczność czyszczenia. Odkurzacze ekstrakcyjne intensywnie oczyszczają powierzchnię ze wszelkich zanieczyszczeń. Wysysają je. Zapewnia to maksymalne możliwości czyszczenia. Ten typ odkurzacza jest w stanie skutecznie oczyścić nawet mocno zabrudzone powierzchnie.

Odkurzacze ekstrakcyjne są dostosowane do intensywnego użytkowania. Posłużą dzięki temu przez wiele lat. Charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia. Nadają się do profesjonalnego wykorzystania, np. jako narzędzie pracy firm sprzątających. Wyposażenie profesjonalnych odkurzaczy ekstrakcyjnych w system by-pass pozwala na ciągłą pracę bez ograniczeń – chłodzenie powietrzem obniża temperaturę pracy silnika, a tym samym przedłuża jego żywotność. Dodatkowo dzięki temu, że powietrze nie jest rozprężane w komorze silnika, nie dostaje się do niego kurz, który może uszkodzić elektryczne elementy.

Czyszczona powierzchnia jest pozbawiona osadu po użytych do prania środkach chemicznych. Przy ekstrakcji zastosowanie mają nisko pieniące środki. Materiał po czyszczeniu staje się odporniejszy na zanieczyszczenia.

Materiał czyszczony nie nasiąka zbytnio wodą – czas schnięcia jest krótki.

Odkurzacze ekstrakcyjne nie osłabiają struktury materiału. Temperatura wykorzystywana do czyszczenia jest stosunkowo niska, nie wpływa negatywnie na stan czyszczonej powierzchni.

Odkurzacze ekstrakcyjne sprawdzają się do prania zwłaszcza tapicerki meblowej, wykładzin, dywanów, a także tapicerki samochodowej. Warto również zaznaczyć, że odkurzacze ekstrakcyjne powinny być stosowane w każdym pomieszczeniu, w którym przebywa alergik. Doskonale radzą sobie z usuwaniem kurzu, roztoczy oraz innych alergennych elementów z włosia dywanów i innych tapicerowanych powierzchni. Wnikając głęboko są w stanie wydobyć zalegające głębiej roztocza.

Odkurzacze ekstrakcyjne a oczyszczacze parowe

Podstawowa różnica w wykorzystaniu obu urządzeń to różna temperatura podczas czyszczenia powierzchni. W przypadku czyszczenia myjnią parową temperatura pary wynosi ok. 180°C. Taka wartość temperatury nie służy wszystkim materiałom, ale prócz czyszczenia powierzchni zapewnia również dezynfekcję. Przy czyszczeniu ekstrakcyjnym temperatura powinna wynosić miedzy 20 – 40°C. Jest to proces zdecydowanie bardziej bezpieczny dla powierzchni, ale nie gwarantuje tak wysokiej sterylności. Dlatego też wybór urządzenia czyszczącego należy dobrać do potrzeb i specyfiki danego miejsca.

Inspirowane: Fairplayplus.pl – szorowarki