śr.. paź 9th, 2024

Poszukiwanie pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą, może być trudne i stresujące. Jeśli do tego dołączymy jeszcze oddzielne szukanie zakwaterowania, to okazuje się to nie lada wyzwaniem. Oczywiście internet otwiera nowe możliwości i ułatwia wiele spraw, ale bywa także źródłem nowych zagrożeń i daje pole do działania oszustom. Jak ułatwić sobie ten przełom w życiu i co zrobić, aby zmiana zatrudnienia i miejsca zamieszkania przeszła płynnie i bezboleśnie? Najlepiej zdecydować się na zatrudnienie z zakwaterowaniem.

Czy warto wybierać zatrudnienie z zakwaterowaniem?

W pierwszej kolejności, planując poszukiwanie pracy za granicą, zastanawiamy się, czy lepiej wybierać oferty z zakwaterowaniem, czy też bez. Przed dokonaniem wyboru należy rozpatrzyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Zalet jest zdecydowanie więcej i dlatego tak wielu Polaków pracujących w Holandii wybiera właśnie zatrudnienie z zamieszkaniem. Argumenty przemawiające na korzyść takiego rozwiązania to nie tylko ogromna wygoda, ale także duża opłacalność, brak ryzyka finansowego czy potrzeby wkładu początkowego, a także możliwość utrzymywania kontaktu z rodakami. Najczęściej pracę w Holandii z zakwaterowaniem oferują biura pośrednictwa pracy.

Zalety zatrudnienia z zakwaterowaniem

Po pierwsze, zatrudnienie z zakwaterowaniem jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Przy całym zamieszaniu podczas poszukiwania pracy w Holandii nie musimy już dodatkowo martwić się o szukanie mieszkania lub pokoju do wynajęcia. Zdając się w tej kwestii na biuro pośrednictwa pracy,

nie musimy się także martwić podpisywaniem umowy w języku, którego nie znamy. Dodatkowo, wynajmując mieszkanie na własną rękę, przy podpisywaniu umowy obowiązkowo należy wpłacić kaucję. Dla osoby szukającej pracy i dopiero ją podejmującej jest to ogromny wydatek. Kaucja jest opłatą zwrotną, ale oddawana jest dopiero po rozwiązaniu umowy najmu. W przypadku gdy wybieramy zatrudnienie z zakwaterowaniem, opłata za mieszkanie lub pokój w większym domu jest niższa, niż w przypadku wynajmu na własną rękę. Dodatkowo zatrudnienie z zakwaterowaniem jest zaplanowane tak, że możliwość rozpoczęcia pracy mamy zaraz po przyjeździe do Holandii. Dodatkową dużą zaletą jest także okres najmu. Wynajmując mieszkanie na własną rękę, najczęściej musimy zdecydować się na podpisanie długoterminowej umowy na wynajem mieszkania – co najmniej na rok. Ryzyko wynika z tego, że rozpoczynając pracę, nie mamy pewności, czy tęsknota za domem nie będzie zbyt duża, czy praca będzie nam odpowiadała lub nawet czy nie wynikną żadne nagłe okoliczności niezależne od nas, które zmuszą nas do powrotu do Polski. Natomiast kiedy decydujemy się na zatrudnienie z zakwaterowaniem, okres najmu mamy tak długi, jak okres trwania stosunku pracy. Nie ryzykujemy więc utraty pieniędzy z powodu przedwczesnego rozwiązania umowy najmu. Oszczędzamy też czas, gdyż zakwaterowanie organizowane przez pracodawcę czy biuro pośrednictwa pracy najczęściej znajduje się w bardzo niewielkiej odległości od miejsca pracy. Tego typu zakwaterowanie daje nam również stały kontakt z rodakami, a zazwyczaj także dostęp do internetu oraz polskich i zagranicznych kanałów telewizji satelitarnej.

Czy zatrudnienie z zakwaterowaniem ma wyłącznie jasne strony?

To również bardzo istotne pytanie, a mianowicie: czy zatrudnienie z zakwaterowaniem to wyłącznie same zalety? W zasadzie można powiedzieć, że tak właśnie jest. Jest to rozwiązanie najlepsze zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz wyjeżdżają do pracy w Holandii oraz dla ludzi przebywających na emigracji zarobkowej w pojedynkę. Dodatkowo jeśli ktoś liczy na zakwaterowanie z dużymi luksusami, to również powinien zdać się na samodzielne poszukiwania. W kwaterach wynajmowanych w połączeniu z pracą warunki są zupełnie przeciętne, wygodne, czyste i bez zarzutu, ale nie ma w nich przepychu i luksusu. Większość pracowników decydujących się na zatrudnienie z zakwaterowaniem bardzo chwali sobie takie rozwiązanie.

Źródło: https://www.beyondresources.pl/pl/