Dwutlenek węgla to gaz naturalnie występujący w otaczającej nas atmosferze. Wprawdzie jego zawartość nie jest duża, bowiem wynosi około 0,34% całości powietrza, to jednak pełni w nim ogromnie ważną rolę. Wykorzystują go bowiem rośliny w procesie fotosyntezy, pobierają z otoczenia gaz i przy użyciu chlorofilu przerabiają na materiały budulcowe. Od ilości dwutlenku węgla w otoczeniu jest uzależnione tempo rozwoju roślin. O ile przy uprawach na wolnym powietrzu jego zawartość jest stała, to w szklarniach i zamkniętych pomieszczeniach jest z tym bardzo różnie.
Czym grozi niedobór dwutlenku węgla?
Zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w powietrzu może mieć negatywny wpływ na rozwój uprawy. Ma to często miejsce w nowoczesnych, zamkniętych uprawach, w których ograniczono wietrzenie. Wskutek ciągłego pobierania gazu przez rośliny jego zawartość ulega zmniejszeniu, a to z kolei wpływa na zmniejszenie tempa procesów fotosyntezy. Przy zawartości CO2 na poziomie 0,2% fotosynteza przebiega dwukrotnie wolniej, a tym samym dwukrotnie wolniej rosną rośliny. Nie mogą one w pełni wykorzystać pozostałych czynników, czyli słońca, wody i temperatury, a konsekwencją tego będą znacznie niższe plony.
Na czym polega dokarmianie roślin CO2?
W celu zapewnienia roślinom w szklarniach optymalnych warunków do rozwoju należy zadbać o właściwy poziom dwutlenku węgla. Można to osiągnąć między innymi poprzez częste wietrzenie, ale ta metoda wiąże się ze sporymi stratami ciepła. Drugim sposobem jest sztuczne zwiększenie zawartości CO2, przy pomocy specjalnie do tego celu wykonanej instalacji. Co więcej, metoda ta pozwala na zwiększenie stężenia gazu powyżej naturalnego poziomu, co jak się okazuje, bardzo dobrze wpływa na wzrost roślin.
W nowoczesnych uprawach stężenie dwutlenku węgla w zależności od uprawianego gatunku może wynosić od 0,7 do 0,9% ogólnego składu powietrza. Taki podwyższony poziom CO2 zapewnia roślinom optymalne warunki do rozwoju, znacznie zwiększając szybkość ich wzrostu. Szacuje się, że przy prawidłowym dokarmianiu dwutlenkiem węgla plony są nawet o 20-25% wyższe, dodatkowo rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Największą skuteczność ta metoda wykazuje przy wczesnych i późnych uprawach, gdy z powodu strat ciepła ograniczane jest wietrzenie. Trzeba też pamiętać o tym, żeby nie doprowadzić do nadmiernego stężenia gazu. Przy poziomie 2% fotosynteza i inne procesy zaczynają mocno hamować, a 3-procentowa zawartość może spowodować nawet obumieranie roślin.
Metody dostarczania dwutlenku węgla do szklarni.
W naszych uprawach najczęściej stosowany jest dwutlenek węgla dostarczany z butli. Czasami można spotkać instalację do spalania gazu ziemnego, jednak ze względu na liczne problemy techniczne nie jest to metoda szeroko rozpowszechniona. W przypadku butli przede wszystkim używany jest czysty gaz, bez żadnych domieszek i zanieczyszczeń. Dodatkowo instalacja jest prosta w obsłudze i stosunkowo niedroga, a jednocześnie bardzo skuteczna. Skroplony gaz z butli dostarczany jest do parownika, skąd następnie rozprowadza się go po całej szklarni.
Inspirowane: Growtent.pl – growbox