0 C
Warszawa
20 maja, 2023
Life Style Zdrowie

Jak ćwiczyć pamięć u seniora?

opieka nad seniorem

Wraz z upływem lat nasza pamięć ulega pogorszeniu. Szczególnie w późnym wieku możemy obserwować jej znaczące pogorszenie, które w medycznej nomenklaturze określone jest często jako demencja starcza. Jak ćwiczyć pamięć u seniora, by zapobiegać bądź spowalniać proces zaburzeń pamięci?

Rozrywka a ćwiczenia dla pamięci 

Dom opieki seniora jasno wskazuje, że rozrywka to jeden z najdoskonalszych sposób na trening pamięci dla seniorów. W związku z tym wszystkie gry planszowe- logiczne, będą nie tylko chwilą przyjemności, ale także doskonałym ćwiczeniem dla mózgu seniora. Do najbardziej popularnych metoda zaliczyć należy m.in. grę w szachy, a właściwe zagrania taktyczne mogą zabrać graczom nawet kilka godzin dziennie.

Chcąc ćwiczyć pamięć u seniorów, warto postawić na gry karciane oraz planszowe. Jednym z przykładów logicznych propozycji jest remik, który będzie doskonałym wyborem dla miłośników gier karcianych. Znane i lubiane przez wszystkich memory, a więc gra polegająca na odnajdywaniu par, to również perfekcyjny sposób na trening pamięci dla osób starszych.

Samodzielne ćwiczenia dla umysłu

Oprócz gier i zabaw towarzyskich, wymienić można także sporo sposobów na indywidualny trening pamięci, które każda osoba starsza może regularnie wykonywać w zaciszu własnego domu, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. Popularne krzyżówki, które dostępne są w każdym kiosku czy sklepie, to metoda na odświeżanie pamięci, pogłębianie wiedzy oraz ciągły trening – wszelkie nieużywane informacje są z biegiem czasu usuwane przez nas mózg, który zaczyna traktować je jako niepotrzebne. W związku z tym, rozwiązywanie krzyżówek, rozszyfrowywanie haseł pozwoli na ciągły, wydajny trening.

Spektakularne efekty w poprawie, ćwiczeniu pamięci u seniorów przynosi sudoku. To gra liczbowa, która wymaga dużego zaangażowania. Co więcej, dostępna jest w trzech poziomach trudności, przez co wraz z rozwojem umiejętności i poprawą pamięci, wciąż będziemy mogli pogłębiać stopień zaawansowania treningów.

Oprócz krzyżówek i sudoku na szczególną uwagę zasługują także:

  • rebusy,
  • labirynty,
  • nauka wierszy,
  • nauka rymowanek

Dla seniorów niezwykle ambitnych dedykowana jest nauka języków obcych. Przyswajanie nowego słownictwa to nie lada wyzwanie dla każdego umysłu. Co więcej, nauka obcego języka umożliwi samodzielne podróżowanie po świecie.

Pomimo tego, że pogorszenie pamięci jest naturalnym zjawiskiem wraz z biegiem czasu, warto dbać o jej doskonałą kondycję. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń fizycznych, tak samo trening pamięci zapobiega powstaniu wielu przykrych chorób, takich jak m.in. Alzheimer. Postaw na sprawdzone techniki i ciesz się doskonałą pamięcią bez względu na swój wiek.

Podobne

Covid a leczenie ortodontyczne zębów – kluczowe kwestie

Egzamin na prawko w stolicy – główne trasy egzaminacyjne

Chora tarczyca – podpowiadamy, jakie badania należy wykonać