0 C
Warszawa
19 maja, 2023
  • Główna
  • Zdrowie
  • Jakie zabiegi chirurgiczne wykonuje się przed wykonaniem ostatecznego uzupełnienia protetycznego?
Zdrowie

Jakie zabiegi chirurgiczne wykonuje się przed wykonaniem ostatecznego uzupełnienia protetycznego?

Jakie zabiegi chirurgiczne wykonuje się przed wykonaniem ostatecznego uzupełnienia protetycznego

U niektórych pacjentów wykonanie ostatecznego leczenia protetycznego musi być poprzedzone  odpowiednim przygotowaniem tkanek miękkich i twardych. Obecnie stomatologia proponuje bardzo szeroki zakres usług, a wykonywane zabiegi cechują się szybkością i precyzją. Jakie stomatologiczne zabiegi chirurgiczne wykonuje się przed wstawieniem uzupełnienia protetycznego? Czy są one długotrwałe i bolesne?

Zabiegi odbudowy tkanek miękkich

U niektórych pacjentów przed wykonaniem ostatecznych rozwiązań protetycznych ( zarówno stałych wykonywanych na zębach własnych lub implantach typu korony i mosty jak i ruchomych protez)   istnieje konieczność modyfikacji lub plastyki tkanek miękkich. Najczęstsze procedury to zabieg pogłębienia przedsionka , podcięcia wędzideł warg i języka ,plastyka dziąseł ( gingiwektomia, gingiwoplastyka , gingiwo-osteoplastyka) pokrywanie recesji z przeszczepem tkanek ( technika tunelowa , dokoronowe przesunięcie etc.) wypełnianie deficytów tkanek miękkich przeszczepami typu onley, inlay , techniki przeszczepów wolnych i uszypułowanych.

Podniesienie dna zatoki

Stomatolodzy używają naprzemiennie tego określenia oraz określenia sinus lift. Zatoki szczękowe zlokalizowane  poniżej oczu mniej więcej na wysokości policzków i rozciągają się w rejonie zębów przedtrzonowych i trzonowych. Utrata tych zębów w szczęce prowadzi do utraty tkanki kostnej i nasilonej pneumatyzacji tego obszaru. Chcąc wykonać stałe uzupełnienie protetyczne trzeba wszczepić implanty a te muszą być osadzone w kości a nie w obrębie powietrznej przestrzeni zatok. Stąd konieczność wykonania  procedury podniesienia zatoki szczękowej z jednoczesną augmentacją materiału kościozastępczego lub kościotwórczego.

Zabiegi odbudowy kości szczęki i żuchwy

Wykonanie ruchomych jak i stałych rozwiązań protetycznych u pacjentów z zanikłym podłożem kostnym wiąże się z koniecznością przeprowadzenia chirurgicznych procedur odbudowy kości . Obecny rozwój inżynierii materiałowej  w stomatologii zapewnia pacjentom możliwość zastosowania rozlicznych ( zamawianych przez lekarza )  materiałów wszczepialnych umożliwiających regenerację  tkanki kostnej zarówno na szerokość jak i na wysokość. Materiały te istnieją w formie granulatów jak i bloków kostnych . Poza materiałami zamawianymi od różnych producentów i banków istnieje możliwość pobrania tkanek własnych pacjenta ( przeszczepy kości , tkanek miękkich , komórki macierzyste , czynniki wzrostu z krwi obwodowej etc. )

Wskazania do regeneracji kości i do przeszczepu kości

Zazwyczaj oba te zabiegi stosowane są u pacjentów, którzy mają niewystarczającą ilość tkanki kostnej. Są to wbrew pozorom częste zabiegi, którym poddawana jest większość pacjentów.  Wskazaniem do zabiegu jest między innymi:

  • Ubytek kości wokół zębów -choroba przyzębia
  • ubytek powstały na skutek urazu
  • ubytek kostny po usunięciu zęba/ów
  • ubytek powstały na skutek  zmian okołowierzchołkowych ( ziarniniaki , torbiele)
  • ubytek kostny po długotrwałym braku uzębienia.

W jaki sposób można dowiedzieć się, czy ilość tkanek jest wystarczająca ?

Ocenę biotypu  tkanek miękkich najczęściej przeprowadza się poprzez rozliczne pomiary kliniczne u pacjenta. Pomiary te dodatkowo uzupełnia dokumentacja fotograficzna, wyciski lub skany wewnątrzustne. W przypadku tkanki kostnej zazwyczaj konieczne jest wykonanie radiologicznych zdjęć celowanych, zdjęć tomograficznych i pantomograficznych. Na tej podstawie stomatolog  będzie mógł ocenić nie tylko ilość tkanki kostnej ale także  współistniejące struktury anatomiczne ( korzenie sąsiadujących zębów, zatoki , przebieg kanału nerwu zębodołowego etc.)

Czy zabiegi chirurgiczne przedprotetyczne  są bolesne i traumatyczne  dla pacjentów ?

Wszystkie z wymienionych powyżej zabiegów, jakie stosuje się przed wykonaniem uzupełnienia protetycznego, wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent nie czuje w ogóle czynności, jakim jest poddawany podczas zabiegu.  W przypadku rozległych zabiegów  wymagających długoczasowych i  skomplikowanych procedur chirurgicznych istnieje możliwość przeprowadzenia ich w znieczuleniu ogólnym  ( narkoza, sedacja) dzięki którym pacjent nie tylko nie odczuwa bólu ale także lęku ( dentofobia) świadomości zabiegu ( bodźce słuchowe, węchowe, wzrokowe )  i wszelkiego dyskomfortu związanego z działalnością chirurgiczną . Możliwe jest w tych zabiegach podanie dożylne leków p-obrzękowych, p-bólowych, antybiotyku , kontrolowanie ciśnienia i oddechu pacjenta ( ma to kolosalne znaczenie np. w przypadku pacjentów obciążonych ogólnie , przyjmujących leki )

Inspirowane: Triodent.com.pl – protetyka zębów Warszawa

Podobne

Dlaczego warto zdecydować się na jedną ze stałych protez zębowych?

Izolacja i niedosłuch – czynniki sprzyjające depresji

Jaka jest żywotność separatora amalgamatu?